Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Różą Misztelą, jedną z laureatek tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu First Motion

Roman Bednarek
archiwum prywatne
Z Różą Misztelą, jedną z laureatek tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu First Motion rozmawia Roman Bednarek

Kiedy z koleżankami dowiedziałyście się, że SkateBoat projekt wygrał konkurs First Motion?
- Wiedziałyśmy o tym już w kwietniu, natomiast umowę na dofinansowanie jego realizacji podpisałyśmy ponad miesiąc temu. Współautorkami projektu są moje koleżanki, studentki szkoły filmowej - Anita Kwiatkowska-Naqvi oraz Leyla Comert. Jego koordynatorem została Victoria Ogneva. Partnerami SkateBoat jest łódzka filmówka, która udostępnia nam sprzęt oraz wydział kultury Urzędu Miasta w Łodzi.

O co chodzi w tym projekcie?
- SkateBoat to transmedialny projekt, który przy użyciu różnych mediów i wykorzystaniu specyfiki przestrzeni miejskiej przedstawia istotę skateboardingu jako metaforę radzenia sobie podczas pokonywania życiowych przeszkód. W ramach tego projektu powstanie dokument o skaterach oraz strona internetowa, która ruszy już w grudniu. Na stronie tej będzie dostępna między innymi gra internetowa dla skaterów.

Nazwa projektu jednoznacznie kojarzy się z Łodzią...
- Tak, nazwa nawiązuje do Łodzi jako miasta. Jednocześnie jest to nazwa jednej ze skate'owych przeszkód. Zresztą cały projekt zaczęłyśmy od Łodzi, ponieważ chcemy podkreślić odrębność tego miasta. W tej chwili pracujemy nad dokumentem. Niedziela, 16 października, była bardzo ważną datą, ponieważ tego dnia zebraliśmy wszystkich fanów deskorolki na Placu Wolności i zarejestrowaliśmy ich zjazd w ulicę Piotrkowską na kilku kamerach. Tym ujęciem chcemy zamknąć film Boat Town, aby pokazać, jak wielu ludzi zainteresowanych jest skateboardingiem.

Same reżyserujecie film?
- Film zrealizuje Islandczyk Haukur M. Hrafsson. Dokument zostanie urozmaicony elementami animacji, które wykona Natalia Brożyńska.

Dlaczego zainteresowałyście się akurat skateboardingiem?
- To był przypadek. Chciałam zrobić własną wystawę fotograficzną i postanowiłam skorzystać z pomocy Stowarzyszenia Nud-No, które zajmuje się m. in. wspomaganiem projektów artystycznych i społecznych. Przedstawiłam swoją propozycję, a później wystąpił Igor Kowaleski, który chciał założyć polski odłam Fundacji Skateistan, założonej przez Australijczyków, którzy zdobyli milion dolarów i zbudowali w Kabulu skate park. Zainteresowało mnie to, porozmawiałam z Igorem i uznałam, że skateboarding jest doskonałym tematem na dokument. Później pojawiła się na uczelni ulotka o konkursie First Motion i tak się to wszystko zaczęło.

Co się stanie z projektem po jego zakończeniu?
- Zaprezentujemy go podczas festiwalu Berlinale 2012, będzie także dostępny na platformie Baltic Universe. Niewykluczone, że założymy fundację, która będzie wspierać polskich skaterów.

Róża Misztela

Skierniewiczanka, studentka piątego roku Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, współautorka projektu SkateBoat. Projekt ten został zgłoszony do konkursu First Motion i - jako jedyny z Polski - zyskał wyróżnienie i dofinansowanie. First Motion to finansowana przez Unię Europejską sieć 11 partnerów (w tym Polski) z Regionu Morza Bałtyckiego, badających możliwości na nowych rynkach mediów cyfrowych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto