Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wygrały z rakiem, teraz walczą o siebie

Anna Popłońska
Makijażystka pokazuje uczestniczkom projektu techniki profesjonalnego makijażu
Makijażystka pokazuje uczestniczkom projektu techniki profesjonalnego makijażu Anna Popłońska
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawie wychodzi naprzeciw kobietom po mastektomii i kwadrantektomii. Pierwsza edycja projektu, przeznaczonego dla amazonek, która odbyła się w tamtym roku, okazała się strzałem w dziesiątkę. W tym roku akcję postanowiono kontynuować. W projekcie „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji w powiecie rawskim” bierze udział 20 kobiet.

– W ubiegłym roku z tego projektu skorzystało osiem kobiet i bardzo się im podobało. Pomysł okazał się trafiony – mówi Halina Bartkowicz-Błażejewska, dyrektor PCPR w Rawie. – Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z lekarzem onkologiem. Panie bez skrępowania mogły zadawać wiele pytań i uzyskać fachową odpowiedź oraz rozwiać wszelkie wątpliwości – dodaje pani dyrektor.
Tegoroczna edycja programu dla amazonek rozpoczęła się od spotkań z makijażystką, czyli od specjalistycznego poradnictwa w zakresie wizerunku. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach po 10 osób i trwają dwie godziny. – Prowadzę zajęcia teoretyczne i praktyczne. Rozpoznajemy typ urody każdej pani i dobieramy jej odpowiednie kosmetyki. Przekazujemy również praktyczne wskazówki, dotyczące pielęgnacji skóry – mówi Grażyna Walewska, makijażystka.
Co o zajęciach sądzą zainteresowane? – Jestem bardzo zadowolona. Dobrze, że coś takiego jest. Dzięki tym spotkaniom mogę się oderwać od codzienności i porozmawiać z innymi – mówi uczestniczka warsztatów.
Porady związane z makijażem i urodą to zaledwie pierwszy etap. Projekt trwa bowiem do końca roku. Co jeszcze czeka grupę amazonek? – Grupowy trening kompetencji społecznych w wymiarze 24 godzin, 12 godzin indywidualnej terapii psychologicznej, 10 godzin spotkań z rehabilitantem i 6 godzin spotkań z onkologiem – wymienia Joanna Stempień, pracownik socjalny ds. niepełnosprawnych z PCPR. – Poza tym odbędą się trzy wyjazdy do teatru, turnus rehabilitacyjny i wycieczka turystyczno-–integracyjna.
Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Projekt kosztuje niecałe 346 tys. zł, a dofinansowanie z funduszy unijnych to blisko 310 tys. zł. W zajęciach będą też uczestniczyli usamodzielnieni wychowankowie rodzin zastępczych oraz młodzież, znajdująca się w rodzinach zastępczych. Dla siedmioosobowej grupy przewidziane są kursy: prawa jazdy kat. B i C, operatora wózków jezdniowych, wizażu, stylizacji paznokci, grupowy trening kompetencji i umiejętności społecznych, indywidualne doradztwo zawodowe, karnety do kina, sfinansowanie pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej i pokrycie kosztów czesnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto