MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak prasować parownicą? Na co zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć ubrań?

Paula Apanowicz
Parownice do ubrań są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych żelazek. Z ich pomocą w szybki sposób usuniesz zagniecenia z ubrań, odświeżysz firanki lub okrycia wierzchnie. Ciepła para ma również właściwości dezynfekujące, co docenią alergicy i posiadacze wrażliwej skóry ze skłonnością do podrażnień. Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś takiego steamera, na początek warto zapoznać się z instrukcją obsługi i kilkoma poradami wskazującymi jak używać parownicy.

Parownica do ubrań – korzyści z używania steamera

Prasowanie to jedna z najczęstszych domowych czynności, a przy tym bardzo czasochłonna i nużąca. Usuwanie zagnieceń z ubrań czy pościeli tradycyjnym żelazkiem zajmuje zwykle bardzo dużo czasu, a w przypadku prasowania firanek wydaje się niemal nieskończone! Z pomocą przychodzi nam nowoczesne rozwiązanie w postaci parownicy, która jest wszechstronnym urządzeniem.
Prasowanie parownicą posiada długą listę zalet. Przede wszystkim dla wielu z nas ten sposób niwelowania zagnieceń tkanin jest wygodniejszy niż w przypadku uciążliwego prasowania zwykłym żelazkiem i rozkładania do tego specjalnie przeznaczonej deski. Jest to również bardzo bezpieczna dla materiałów metoda, dzięki której unikniesz przypalenia.

Zobacz te modele!

Materiały promocyjne partnera

Do wyprasowania odzieży parownicą wystarczy nam zwykły… wieszak dostępny w każdym domu. Po zawieszeniu na nim koszuli lub sukienki przeciągamy parą po materiale. Możesz też zainwestować w profesjonalny stelaż do prasowania parownicą. A może chcesz wygładzić zawieszone na karniszu firanki lub leżący na stole obrus? Nic prostszego – nie musisz ściągać tych tekstyliów, tylko wyprasować je steamerem w miejscu, w którym właśnie się znajdują.

Parownice służą nie tylko do prostowania ubrań czy ręczników, ale też ich odświeżania. Pozbędziemy się w ten sposób nieprzyjemnych zapachów i lekkich zabrudzeń np. w postaci zwierzęcych kłaczków. To świetny patent na szybkie odświeżenie tkaniny, gdy nie mamy czasu na wykonanie tradycyjnego prania. Co istotne, wyrzut pary wodnej ma właściwości dezynfekujące, dzięki czemu pozbędziemy się drobnoustrojów m.in. z bielizny i pościeli. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku alergików, opiekunów czworonogów i małych dzieci.

Jak używać parownicy?

Dzięki wymienionym powyżej korzyściom wynikającym z użytkowania parownicy wiesz już zapewne, że zakup steamera będzie dobrą inwestycją. Pora zatem przejść do konkretów – jak prasować parownicą? To pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób, które do tej pory korzystało wyłącznie z klasycznego żelazka i deski do prasowania. Bez obaw, korzystanie z parownicy nie jest skomplikowane. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka wskazówek, aby cieszyć się idealnie prostymi materiałami bez ich uszkodzenia.

Parownica do ubrań zapewnia najbezpieczniejszy sposób prasowania, niemal bez ryzyka przypalenia i uszkodzenia tkaniny. Zdarza się to o wiele rzadziej niż w przypadku używania zwykłego żelazka. Aby uniknąć ewentualnych szkód, należy jednak pamiętać, że w przypadku ubrań z marszczeniami, cekinami, plisami czy falbanami dyszę aktywnej parownicy trzymamy w niewielkiej odległości od materiału.

We wszystkich pozostałych przypadkach podczas prasowania dotykamy odzież stopą parownicy, aby pozbyć się wszelkich zagnieceń. Inaczej sprawa ma się już z użyciem funkcji uderzenia pary. Pamiętaj, aby stosować ją z odległości, gdy przykładowo odświeżasz zawieszone firanki.

Używanie parownicy krok po kroku

Jeśli wciąż obawiasz się pierwszego zastosowania steamera, poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak prasować parownicą.

  1. Uzupełnij pojemnik na wodę urządzenia. Użyj do tego wody demineralizowanej lub destylowanej, co przedłuży żywotność sprzętu.
  2. Włącz parownicę i poczekaj, aż się nagrzeje. Zwykle trwa to kilkadziesiąt sekund, a o gotowości sprzętu informuje specjalna dioda.
  3. Przygotuj element garderoby lub tekstylia do prasowania. Możesz zawiesić je na wieszaku lub stelażu przeznaczonym do prasowania parownicą. Firanki, pościel, obrusy czy okrycia możesz odświeżać steamerem w miejscu, w którym się znajdują.
  4. Nałóż termiczną rękawicę ochronną. Uchroni Cię to przed ewentualnym poparzeniem gorącą parą.
  5. Rozpocznij prasowanie. Rozprowadzaj parę pionowo od góry na dół. Wyjątkiem jest prasowanie kołnierzyka koszuli – wtedy dla najlepszych rezultatów prasuj poziomo. Dotykaj parownicą tkaniny, chyba że występują na niej marszczenia, falbany lub cekiny – wtedy prasuj z zachowaniem niewielkiej odległości, aby nie uszkodzić zdobień. Ubrania z nadrukiem prasuj na lewej stronie.

Prasowanie steamerem – pozostałe wskazówki

W przypadku niektórych typów materiałów warto skorzystać z różnorodnych akcesoriów do parownic m.in. specjalnych nakładek. Szczotka do grubych tkanin pozwoli parze lepiej wniknąć w grube włókna np. zimowego płaszcza lub koca, co umożliwi uzyskanie lepszego efektu odświeżenia.

W przypadku ręcznych parownic dobrym zakupem jest również dopasowana do nich podstawka, której użyjemy przy studzeniu modelu. Po każdym zakończonym prasowaniu należy bowiem odstawić sprzęt w bezpieczne miejsce, aby jego stopa wystygła, a przy tym z niczym się stykała (chyba że z profesjonalną podstawką). Za każdym razem opróżnij też zbiornik na wodę.

Sprawdź te okazje

Materiały promocyjne partnera

Na koniec mała rada: jeśli pierwszy raz testujesz parownicę, warto użyć jej na ubraniu, które jest już znoszone i nie ma dla Ciebie dużego znaczenia. Dobrym wyborem będzie np. podniszczona koszulka, którą zakładasz w domowych warunkach. Pozwoli Ci to sprawdzić odpowiednią siłę nacisku steamera względem materiału, bez ryzyka przypalenia ulubionej sukienki czy spodni.

Co zamiast parownicy do prasowania ubrań?

Parownice dzielimy na stojące, które nadadzą się do częstego prasowania wielu rzeczy naraz oraz te ręczne, z którymi szybko i wygodnie odświeżysz koszulę przed porannym spotkaniem biznesowym. Jeśli jednak ten sprzęt do Ciebie nie przemawia, nic straconego. W sklepach znajdziesz bogaty wybór automatycznych szaf parowych, które wyręczą Cię w czyszczeniu i usuwaniu zagnieceń – wystarczy jedynie umieścić wybrany element garderoby w kapsule i włączyć urządzenie. To niestety dość spory wydatek, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na to ultranowoczesne rozwiązanie.

Osoby z ograniczonym budżetem mogą też rozważyć bardziej klasyczny zakup. Żelazka parowe wciąż są unowocześniane i okazują się niezawodne. Najlepsze modele odznaczają się automatycznym doborem temperatury, co pozwala uniknąć przypaleń, a także dużym wyrzutem pary, który upora się nawet z największymi zagnieceniami. Co więcej, modele z najwyższej półki wyposażono w pionowy wyrzut pary, co na dobrą sprawę zastępuje podstawowy steamer. Przykładem jest żelazko parowe Philips Azur 8000 DST8040/30. Przy takim żelazku możemy tak samo odświeżać ubrania zawieszone na wieszaku lub firanki znajdujące się na karniszu, co z użyciem parownicy, dzięki pionowemu strumieniowi pary.

Szukasz parownicy w dobrej cenie? Sprawdź kody rabatowe MEDIAEXPERT oraz promocje i przeceny w innych elektromarketach:

Polecane kody rabatowe:

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak prasować parownicą? Na co zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć ubrań? - RegioDom.pl

Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto