Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rawskie ronda otrzymają nazwy?

Anna Popłońska
Anna Popłońska
Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej postanowiło upamiętnić znane postacie historyczne w mieście. Stowarzyszenie chce bowiem nadać nazwy trzem rondom. W tym celu zostało wystosowane specjalne pismo do Grażyny Dębskiej, przewodniczącej Rady Miasta, która odczytała jego fragmenty podczas ostatniej sesji.

Członkowie stowarzyszenia proponują, aby rondom nadać imiona Kazimierza Jagiellończyka, księżnej Aleksandry oraz Grota. Propozycja pierwszej nazwy dotyczy ronda, które znajduje się przy ulicy Białej. Imię księżnej miałoby nosić rondo w centrum Rawy, czyli przy skrzyżowaniu al. Konstytucji 3 Maja i ulicy Krakowskiej. Natomiast trzecie rondo, na skrzyżowaniu ulic Tomaszowskiej i Katowickiej, nosiłoby imię Grota.

Skąd taki pomysł?
– Jest to związane z cyklem historycznym zatytułowanym „Dzieje ziemi rawskiej”, który zamierzamy realizować – wyjaśnia prof. Eugeniusz Walczak, inicjator akcji i honorowy obywatel Rawy Mazowieckiej. – Chcemy, aby tak ważne wydarzenia historyczne dla miasta zostały upamiętnione w trwałej formie. Może to być na przykład nadawanie ulicom imion zasłużonych postaci historycznych, tablice, pomniki, publikacje czy książki – wymienia profesor. – Na początku grudnia planujemy zorganizować obchody związane z 550. rocznicą włączenia ziemi rawskiej do Korony – dodaje.

Pojawia się jednak pewien problem. Tylko jedno z tych trzech rond zarządzane jest przez rawski ratusz – przy ul. Tomaszowskiej i Katowickiej.
– Wyliczymy koszt ustawienia tablic i prześlemy kosztorys do stowarzyszenia wychowanków. Jeśli stowarzyszenie za to zapłaci, to po uchwale Rady Miasta można będzie to zrobić

– mówi Eugeniusz Góraj, burmistrz Rawy. – Rondo przy ul. Konstytucji i Krakowskiej jest w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, a rondo przy ul. Białej jest w Zarządzie Dróg Krajowych i Autostrad. Te instytucje o tym decydują – tłumaczy burmistrz.

Na razie stowarzyszenie nie dostało jeszcze żadnej odpowiedzi ani kosztorysu.
– Czekamy na odpowiedź. Koszt czterech tablic nie powinien być duży, ale zobaczymy, jaka to będzie kwota – mówi prof. Eugeniusz Walczak.

Kiedy stowarzyszenie może liczyć na uzyskanie informacji?
– Jest przygotowywana treść odpowiedzi. W tym tygodniu pismo zostanie wysłane do stowarzyszenia – mówi Jolanta Makowska, sekretarz Urzędu Miasta.

Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to kolejnym etapem jest podjęcie uchwały przez radnych. Czy wszyscy zaakceptują nową nazwę, czy może pojawią się jakieś inne propozycje?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto