Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cymbarka na Dniach Polskich we Francji

Anna Popłońska
Stoarzyszenie Cymbarka
Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne Cymbarka z Cielądza skorzystało z zaproszenia ze strony francuskiej miejscowej Polonii i pojechało do do miasteczka Pont a Mousson w Lotaryngii. Wszystko za sprawą obchodzonych tam Dni Polskich, które trwały 6 dni.

W wyjeździe (w dniach 21-26 listopada) wzięło w sumie udział 31 osób. Byli to przedstawiciele zespołu folklorystycznego Cymbarka, Koła Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Koła Historycznego wraz z „Młodzieżą w działaniu”.

W kaplicy Instytutu Magot odbyło się oficjalne otwarcie wystawy zatytułowanej „Rawa Mazowiecka i Polska”, na której był obecny mer miasta oraz konsul RP. Było mnóstwo obrazów oraz zdjęć przedstawiających nasz region.

Zwiedzający mogli także spróbować smaków polskiej domowej kuchni. Regionalne potrawy przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Można było spróbować między innymi pierogów, smalcu z grzybkami i miodu.

– Podczas tych kilku dni był cały cykl imprez i ogrom występów oraz spektakli związanych również z Chopinem. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miejscowa Polonia była zachwycona – podkreśla Adam Kwapisz, prezes stowarzyszenia. – Nawiązaliśmy wiele kontaktów i zaprosiliśmy oczywiście Polonusów do nas – dodaje.

Zespół przygotował również specjalny koncert dla mieszkańców gościnnego miasteczka.
– Zwiedziliśmy między innymi muzeum Au Fil Du Papier w Pont a Mousson. Jeden z mieszkańców zaprosił nas także do zwiedzenia jego skansenu z maszynami rolniczymi i nie tylko. Wszyscy chętnie oglądaliśmy eksponaty – opowiada Izabela Jurkowska z zespołu.
Podczas Dni Polskich wystąpiła Kalina, czyli lokalna grupa folklorystyczna kultywująca polską tradycję we francuskim miasteczku.

– W wypełnionej sali koncertowej Kalina zachwycała żywymi i urozmaiconymi tańcami w niepowtarzalnie pięknych kostiumach. Cymbarka olśniewała widzów prezentując polski folklor. Na koniec Polacy zaśpiewali francuski szlagier „En passant par la Lorraine”. Francuzi nie szczędzili nam wyrazów uznania – wspomina Izabela Jurkowska.

W Kalinie występuje już trzecie pokolenie Polonusów, choć nie znają już języka polskiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto