18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Założył muzeum internetowe, aby ocalić dawne wspomnienia z Rawy

Anna Popłońska
Bartosz Błądek prezentuje żyletki, od których zaczęła się jego kolekcja
Bartosz Błądek prezentuje żyletki, od których zaczęła się jego kolekcja Archiwum prywatne
Bartosz Błądek jest rawianinem. Po studiach informatycznych osiedlił się pod Warszawą, ale Rawa nadal jest mu bardzo bliska. Jest pasjonatem. I jak sam o sobie mówi, ma duszę kolekcjonera.

Od dłuższego czasu nosił się z zamiarem utworzenia internetowego muzeum ziemi rawskiej. Plan udało mu się zrealizować kilka miesięcy temu. Na stronie zamieszcza stare pocztówki oraz fotografie obrazujące Rawę. Jak zaczęła się ta przygoda?

– U babci w szafce znalazłem opakowanie żyletek Rawa Lux. Tata opowiedział mi historię Rafanu. Co to był za zakład i co produkował. Zainteresowałem się tym i wziąłem te żyletki – opowiada Bartosz Błądek. – Tata przynosił mi też stare bilety Mazovii. Był ich miłośnikiem. Miałem wtedy może 12 lat. Przechowywałem wszystko w pudełkach – dodaje. – Pewnego razu byłem na giełdzie numizmatycznej – wspomina. – Stał tam mężczyzna, który miał pocztówki oraz albumy ze zdjęciami. Pięć pochodziło z przedwojennej Rawy. Wtedy zaświeciła mi się lampka w głowie. Nie wiedziałem, że są stare pocztówki z Rawą. Zacząłem ich szukać na Allegro i kupować. Mam około 40 sztuk unikalnych przedwojennych pocztówek.

Cała kolekcja pana Bartosza idzie w setki. Zbiera także książki o Rawie, ulotki, proporczyki, koszulki z Mazovią. Jedna z cenniejszych pocztówek przedstawia siedzibę wojsk niemieckich, która mieściła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Rawie. Pocztówka była podpisana „Nasza kwatera w Rawie”. Część pocztówek adresowanych jest po rosyjsku i po niemiecku.

Inne zdjęcia przedstawiają np. Rawę po huraganie w 1958 roku, dawny sklep Sam czy plac zabaw na osiedlu Solidarności.

– Ludzie podchodzą do tego bardzo emocjonalnie. Patrząc na te fotografie wracają wspomnienia. Cieszę się, że ludzie ze sobą rozmawiają o tych miejscach – mówi pan Bartosz. – Założyłem też portal numizmatyczny. Mój dziadek zbierał monety w opakowaniach po pralinach. Kolekcję odziedziczył tata. Monety mnie zawsze otaczały i weszły mi w krew. Jak zacząłem pracować, też zacząłem kupować monety z 20-lecia międzywojennego. Można powiedzieć, że jestem numizmatykiem teoretykiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto