Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W województwie łódzkim szukają ziemi dla mieszkańców Baranowa, w którym powstanie megalotnisko (WIZUALIZACJE)

Redakcja
Koncepcja CPK autorstwa Foster+Partners
Koncepcja CPK autorstwa Foster+Partners Foster+Partners
Minister rolnictwa szuka nowych miejsc do życia dla mieszkańców terenów, na których ma powstać megalotnisko, czyli Centralny Port Komunikacyjny. Pod uwagę branych jest także kilkadziesiąt gmin z województwa łódzkiego.

Wielkie lotnisko ma powstać na terenach gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Mieszkańcom zostaną zaproponowane trzy rozwiązania.

- Będą mogli otrzymać odszkodowanie w gotówce lub nieruchomość zamienną - mówi Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Jest także możliwość stworzenia osady w innym miejscu, jeśli duża liczba mieszkańców chciałaby mieszkać w jednej lokalizacji. Takie rozwiązania były już w Polsce stosowane.

Kilka dni temu rozporządzenie w tej sprawie wydał minister rolnictwa. Zakłada, że nowe działki miałyby się znaleźć w promieniu 80 km od planowanej inwestycji, a wielkie poszukiwanie nieruchomości obejmuje 264 gminy na Mazowszu i w Łódzkiem.

Na razie nie zapadły jeszcze decyzje, ile osób zmieni miejsce zamieszkania.

- Najpierw konieczne jest stworzenie generalnego planu portu lotniczego, który będzie określał ostateczną lokalizację dróg startowych, płyt postojowych i innych elementów infrastruktury - dodaje Konrad Majszyk. - Wiemy, w którym miejscu planujemy budowę lotniska, natomiast bardzo precyzyjne ulokowanie wszystkich obiektów będzie znane w przyszłym roku. Od tego z kolei zależy, które działki będą potrzebne do powstania lotniska i ile osób będzie musiało zmienić miejsce zamieszkania.

Konrad Majszyk dodaje, że do tego momentu nie będą toczyły się żadne rozmowy dotyczące wykupu nieruchomości pod przyszłe lotnisko.

Choć przedstawiciele inwestycji nie informują, ile osób będzie musiało się przenieść, to wstępnie wiadomo, że może chodzić o ok. 2 tysiące mieszkańców gminy Baranów. Tak wyliczył Waldemar Brzywczy, wójt gminy. Samorządowiec uważa, że każdy mieszkaniec gminy zostanie dotknięty budową megalotniska.

- Budowa lotniska dotyczy wszystkich mieszkańców mojej gminy, powstanie takiej inwestycji odbije się na wszystkich - podkreśla wójt. - Gmina Baranów liczy obecnie ok. 5,2 tys. mieszkańców, z czego ok. 2 tys. będzie musiało zmienić swoje miejsce zamieszkania.

Wójtowi i mieszkańcom znane są rozwiązania, jakie zaproponuje im inwestor. W tej sprawie nie ma jednak jednomyślności.

- Mieszkańcy są podzieleni, może dlatego, ze nie wskazano jeszcze konkretnych lokalizacji - zaznacza Waldemar Brzywczy. - Według mojej wiedzy Skarb Państwa nie posiada atrakcyjnych terenów w takiej ilości w odległości 50 kilometrów od Warszawy. Wiele osób na pewno skorzysta z opcji wykupu, jeśli ceny za nieruchomości będą atrakcyjne.

W ubiegłym roku mieszkańcy gminy wzięli udział w referendum poświęconym powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Odpowiadali w nim na dwa pytania: czy chcą budowy lotniska w gminie Baranów, a także czy przepisy specustawy dotyczące portu są dla gminy korzystne. W referendum wzięło udział 47 procent mieszkańców gminy, z których zdecydowana większość była jednomyślna. Aż 84 proc. na oba pytania odpowiedziało: nie.

- Przekaz jest bardzo jasny. Mieszkańcy nie chcą Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak i nie akceptują warunków zawartych w specustawie - tak w rozmowie z PAP komentował wyniki ówczesny wójt gminy Baranów Andrzej Kolek.

Rozporządzenie ministra rolnictwa pokazuje jednak, że przygotowania do powstania megalotniska toczą się według planu. W naszym województwie ma powstać wykaz nieruchomości w trzynastu powiatach i dwóch miastach na prawach powiatu. Chodzi w sumie o 78 gmin w powiatach: brzezińskim, kutnowskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, pabianickim, piotrkowskim, poddębickim, rawskim, skierniewickim, a także tomaszowskim i zgierskim. Poszukiwane są także nieruchomości w Łodzi i Skierniewicach.

Do 12 sierpnia można zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do konsultacji międzyresortowych. Jak podkreśla Porta Samorządowy projekt będzie też konsultowany m.in. z Radą Dialogu Społecznego, Krajową Radą Izb Rolniczych, rolniczymi związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców oraz Radą Krajową Federacji Konsumentów.

Zdaniem Adriana Furgalskiego z zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR inwestorów czeka poważne wyzwanie.

- Przy budowie autostrad czy innych dróg dochodziło do pojedynczych wywłaszczeń mieszkańców - zauważa Furgalski. - W tym przypadku w grę wchodzi znacznie więcej osób, których łączą różne więzi społeczne i to od dłuższego czasu. Ważne, by przy okazji spowodować jak najmniej szkód w tej społeczności, dlatego ewentualna propozycję stworzenia nowego miejsca do życia dla większości mieszkańców należy uznać za cenną.

Megalotnisko połączone z koleją ma powstać do końca 2027 roku. Koszt inwestycji to 30-35 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto