W Brzezinach warto odwiedzić niedawno odnowione muzeum

Artykuł sponsorowany
Unijne dotacje sprawiają, że wiele lokalnych samorządów decyduje się na odnowienie i rozbudowę miejscowych muzeów, które zawsze pełniły też funkcje centrum kultury regionu, a dziś stanowią także jego wizytówkę. W tym kontekście można wymienić dworki w Ożarowie i Kutnie, a także placówkę w podłódzkich Brzezinach.

Dzięki tej inwestycji Muzeum Regionalne w Brzezinach może zaoferować gościom komfortowe warunki zwiedzania i znacznie poszerzyć swoją ofertę wystawienniczą.
Muzeum powstało w 1972 roku. Mieści się w neogotyckim pałacyku wzorowanym na angielskich pałacykach myśliwskich i w oficynie. Oba obiekty zbudowane przy ul. Piłsudskiego 49 datowane są na 1903 rok i znajdują się na liście zabytków.

W muzeum zgromadzono ponad 5 tysięcy eksponatów ilustrujących historię i kulturę regionu. Do najciekawszych należą: zabytki żelazne z okresu rzymskiego, skarb srebrnych monet z XIV - XV wieku odnaleziony w Dmosinie, kolekcja brzezińskich strojów ludowych, wyroby plecionkarskie i kowalstwa artystycznego oraz zbiór obrazów miejscowej malarki, prymitywistki Henryki Hakowej.

Szczególne miejsce w kolekcji muzealnej zajmują zabytki związane z tradycyjnym rzemiosłem, jakim w Brzezinach było krawiectwo. Zgromadzono tu liczne egzemplarze maszyn do szycia z XIX i początków XX wieku oraz dawnych żelazek krawieckich: blokowych, węglowych z kominem i bez, na duszę, mosiężnych i żeliwnych, gazowych, na paliwo płynne, wreszcie elektrycznych z użyciem miki i spirali.

W muzeum przechowywane są także kawałki trzech małych zwojów Tory oraz połowa jednego dużego zwoju ze zburzonej synagogi żydowskiej znajdującej się przy ulicy Berka Joselewicza. Brzeziny były przed wojną dużym skupiskiem ludności żydowskiej.

I etap inwestycji objął roboty remontowo-budowlane wewnątrz pałacyku i oficyny. Zakres prac był szeroki: odnowiono tynki i posadzki, wymieniono instalację elektryczną, przeciwpożarową i antywłamaniową w obu budynkach, założono centralne ogrzewanie i system klimatyzacji w pałacyku. Ponadto przebudowano klatkę schodową i sanitariaty, dostosowując je do standardów XXI wieku, w tym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zainstalowano systemy multimedialne w jednej z sal wystawowych i świetlicy oraz iluminacje fasady pałacyku.

Całkowita wartość prac I etapu sięga prawie 740 tys. zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 360 tys. zł.

(AG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto