Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rol-Szansa w Piotrkowie 2019: Maszyna Targów i wyniki innych konkursów

kw
Podczas Rol Szansy 2019 rozstrzygnięto wiele konkursów m.in. na maszynę targów.
Podczas Rol Szansy 2019 rozstrzygnięto wiele konkursów m.in. na maszynę targów. mat. ŁODR
W Piotrkowie przez dwa dni trwała XXVIII wystawa rolnicza "Rol-Szansa". Podczas imprezy rozstrzygnięto kilka konkursów m.in. na najlepsze gospodarstwo ekologiczne czy konkurs "Maszyna targów".

Rol-Szansa w Piotrkowie 2019

W drugim dniu wystawy rozstrzygnięto konkurs na Maszynę Targów. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: maszyny rolnicze i urządzenia techniczne, a komisja oceniająca stoiska brała pod uwagę m.in. funkcjonalność i ergonomię sprzętu, zastosowane rozwiązania technologiczne, estetykę wykonania oraz formę prezentacji.

W kategorii „maszyny rolnicze” pierwsze miejsce zajęła firma Invest-Rol z Czarnocina za innowacyjny agregat do podsiewu i uprawy trwałych użytków zielonych - Gras 300 – produkcji firmy Agro-Masz ze Strzelec Wielkich.

Drugie miejsce przypadło firmie Agro Sznajder Oddział w Piotrkowie, za kombajn zbożowy Claas Lexion 770 Terra Trac – Tier 4.

Puchar za trzecie miejsce pojechał do gm. Ujazd - to tam, w Józefinie mieści się firma AMJ-AGRO, która została nagrodzona za bronę talerzową Atos XXL.

W kategorii „urządzenia techniczne” pierwsze miejsce zajęła firma EKO MAX 24 Sp. z o.o. z Radomska za nowoczesną wagoworkownicę do warzyw.

Drugie miejsce zajęła firma Master z Wolborza za myjkę ciśnieniową LAVOR HUPE T 2021 firmy LavorWash Italy.

Trzecie miejsce zajęła firma AGROMILK ALEX z Kalinowa za automatyczny rejestrator ilości mleka VarioFlow. Firma jest dystrybutorem producenta Lemmer- Fullwood.

Podczas targów ogłoszono też wyniki wojewódzkiego etapu XII konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2019 roku.

W kategorii "ekologiczne gospodarstwo towarowe" pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Kartus prowadzący gospodarstwo w Białej Rawskiej.

Gospodarstwo Sadownicze „EKOMARCHATY” Violetty i Arkadiusza Kartusów z Marchatów to 13,50 ha intensywnie prowadzonych sadów jabłoniowych, czereśniowych i śliwowych. Arkaduisz Kartus, który działa m.in. w Stowarzyszeniu „EKOSYSTEM – Dziedzictwo Natury”, jest również twórcą Stowarzyszenia Polskich Sadowników Ekologicznych, a poprzez współpracę z SGGW i Ekologicznym Uniwersytetem Ludowym jest propagatorem ekologicznych metod uprawy i dbałości o środowisko. Gospodarstwo jest przykładem możliwości intensywnej produkcji owoców o jakości ekologicznej, doskonałej wartości biologicznej połączonej z odpowiednim zyskiem.

Drugie miejsce zajęła Monika Kosińska z Widawki.

Gospodarstwo Rolne Moniki i Waldemara Kosińskich z Widawki, gm. Kodrąb o powierzchni ponad 50 ha specjalizuje się w produkcji mleka i opasie bydła. Na słabych glebach V i VI klasy dominują łąki i pastwiska, w większości ogrodzone, oraz rośliny paszowe przeznaczone dla ok. 50 szt. bydła, w tym 20 krów mlecznych o rocznej produkcji ok. 70 tys. kg. W pełni usprzętowione, z innowacjami w oborze i dbające o jakość fitosanitarną gleb jest przykładem dla pozostałych mieszkańców wsi. Pomimo wielu obowiązków właściciele czynnie włączają się w życie społeczności lokalnej - Waldemar Kościński jest sołtysem, a Monika Kosińska działa w zespole ludowym „Wiawianki”.

Trzecie miejsce zajęła Renata Przybył z Woli Jedlińskiej (gm. Ładzice).

Gospodarstwo z Woli Jedlińskiej gm. Ładzice o powierzchni ok. 28 ha prowadzone przez Renatę Przybył nastawione jest na opas bydła mięsnego i uprawę roślin paszowych. Pani Renata również aktywnie działa w Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju gminy Ładzice.

Rol-Szansa to też okazja do przedstawienia laureatów konkursu wiedzy rolniczej. Laureatami zostali Krzysztof Zabost – posiada gospodarstwo od 1997 roku, uprawia zboża, kukurydzę, buraki pastewne oraz łąki na 16 ha wraz z dzierżawami. Gospodarstwo o profilu mlecznym, pogłowie 20 stuk, w tym 14 krów mlecznych.

Lucyna Dałek – posiada gospodarstwo rolne od 18 lat, uprawia kukurydzę i zboża na ok 40 ha. Gospodarstwo o profilu trzodziarskim. Pani Lucyna w ubiegłym roku zajęła V miejsce w konkursie o Gospodarstwie Domowym, a w tym roku brała również udział w konkursie ekologicznym i zajęła VI miejsce.

Grzegorz Pacler – uczeń 4 klasy Technikum Agrobiznesu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu, pomaga swoim rodzicom w 9,5 ha gospodarstwie. Profil gospodarstwa – mleczny gdzie krów dojnych jest 11. W gospodarstwie uprawia się zboża, kukurydzę i łąki.

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego podczas wystawy rokrocznie organizuje też konkurs "BHP w rolnictwie". Pierwsze miejsce zajął Tomasz Kulik (gm. Wola Krzysztoporska), który otrzymał drabinę składaną aluminiową, drugie - Agnieszka Radomska (gm. Będków), która otrzymała wózek na worki, a trzecie - Łukasz Zabost (gm. Łowicz). Tu nagrodą był pojemnik na piasek z szuflą.

Podczas Rol-Szansy rozstrzygnięto również konkurs wiedzy o piotrkowskim stroju ludowym, który przeprowadziło Muzeum w Piotrkowie. W konkursie udział wzięło piętnaścioro dzieci. Nagrodami były przybory szkolne i gry planszowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto