Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebieg głosowania i incydenty podczas wyborów prezydenckich 2020

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wybory prezydenckie w Lublinie, II tura głosowania
Wybory prezydenckie w Lublinie, II tura głosowania Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Druga tura wyborów na Prezydenta RP przebiega w miarę spokojnie. Państwowa Komisja Wyborcza i media donoszą jednak o incydentach, które wymagały interwencji Policji. Dowiedz się, jak przebiegało głosowanie w kraju.

Wyborcza niedziela 12 lipca zaskoczyła lepszą pogodą niż początek weekendu, dzięki czemu Polacy chętnie udali się do lokali wyborczych. Choć temperatury nie były typowo letnie i sięgały 20 stopi Celsjusza, na pewno była to bardziej sprzyjająca aura niż 2 tygodnie wcześniej, gdy odbywała się I tura wyborów prezydenckich.

O godzinie 7:00 rano otwarto w Polsce ponad 27 tysięcy lokali wyborczych, w których znalazło się przeszło 200 tys. członków komisji wyborczych. Jak poinformował Państwowy Komitet Wyborczy, odbyło się to bez problemów.

Udział w głosowaniu bierze też Polonia, a możliwość oddania głosu dotyczy blisko 90 krajów i w sumie 171 obwodów. Chęć oddania głosu w II turze głosowania zadeklarowało 519 tys. Polaków za granicą, podczas gdy w I turze ich liczba była o 150 tysięcy mniejsza.

W USA głosowanie zakończyło się w sobotę, w Chinach i państwach Dalekiego Wschodu zostało zakończone o 15:00 czasu PL (21 czasu lokalnego).

Do głosowania uprawnionych było blisko 30 milionów wyborców. Już od rana w niektórych miejscach w kraju tworzyły się kolejki na kilkadziesiąt, a nawet więcej osób. Szczególnie licznie na głosowanie przybyli turyści przebywający na wakacjach w miejscowościach turystycznych w górach i nad morzem. W rezultacie w kilku lokalach wyborczych na Podhalu zabrakło kart do głosowania. Do Zakopanego, Białki i Bukowiny Tatrzańskiej trzeba było dowieźć je z rezerw zdeponowanych w urzędzie miasta Nowy Targ.

Jak podała Policja, odnotowano wzrost liczby incydentów związanych z wyborami w porównaniu do I tury, gdy do godziny 10:00 było ich 167. Wykroczenia obejmowały m.in. niedozwolone umieszczenie plakatów (21), naruszenie ciszy wyborczej (41), natomiast w 148 przypadkach doszło do uszkodzeń ogłoszeń.

W II turze głosowania do godziny 10 liczba incydentów wyborczych wynosiła 253, natomiast do 12:00 wzrosła o 25 nowych wykroczeń. Największa liczba zgłoszonych przypadków naruszeń prawa dotyczyła uszkodzeń ogłoszenia, a także nielegalnych ogłoszeń. Odnotowano 2 przypadki naruszenia ciszy wyborczej. Do zabezpieczenia wyborów wyznaczono 9 086 funkcjonariuszy Policji.

Do zdarzeń doszło już w piątek 10 lipca w Katowicach – ujawniono tam zerwaną plombę i uszkodzone drzwi hali magazynowej, gdzie przechowywano worki z kartami do głosowania. Żadna paczka nie została naruszona, wszystkie zamknięte i oplombowana. Według wyjaśnień PKW do zdarzenia doszło przypadkowo, gdy jeden z pracowników otworzył przypadkowo niezamknięte na klucz drzwi do magazynu, uszkadzając na nich plombę.

Natomiast 11 lipca w Białymstoku doszło do uszkodzenia plakatów wyborczych obu kandydatów na Prezydenta RP. „Starcie” ich zwolenników zakończyło się remisem, bo zniszczono podobną liczbę plakatów.

W kilku miejscowościach wyborcy zgłosili też brak doręczenia pakietu do głosowania, choć według Poczty Polskiej zostały one wrzucone do ich skrzynek.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował też o korupcji politycznej w warmińsko-mazurskim, której skutkiem było zawiadomienie organów ścigania. W pierwszym przypadku chodziło o zaoferowanie kwoty 20 zł za oddanie głosu na określonego kandydata, w drugim był to 20-procentowego rabatu w salonie.

Nie obyło się też bez zdarzeń związanych ze spożyciem alkoholu, później sytuacja ta uległa zmianie. Do popełnienia przestępstwa w związku z wyborami doszło w woj. śląskim. W Kochanowicach (powiat lubliniecki) nietrzeźwy 23-latek zrzucił flagę państwową po wejściu na dach lokalu wyborczego i został złapany w ramach pościgu. Jak poinformowała rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, znieważenie flagi podlega karze według artykułu 137 kodeksu karnego.

Natomiast w gminie Słupia Konecka (woj. świętokrzyskie) mężczyzna w stanie upojenia alkoholowego groził podłożeniem bomby w lokalu wyborczym. Został zatrzymany przez Policję. To obywatel Ukrainy, który miał prawie 3 promile alkoholu we krwi. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Inny nietrzeźwy mężczyzna zakłócił pracę komisji wyborczej w Ujściu.

Bez problemów nie obyło się też w Strzelcach Opolskich (powiat strzelecki, woj. opolskie), gdzie jeden z mieszkańców wezwał Policję do lokalu wyborczego po tym, jak poproszono go o założenie maseczki ochronnej i zdezynfekowanie dłoni bądź użycie jednorazowych rękawiczek. Mężczyzna pojawił się na głosowaniu bez wymaganej ochrony i nie chciał skorzystać ze środków oferowanych w lokalu wyborczym, tłumacząc się chorobą serca. Funkcjonariuszom udało się przekonać go do spełnienia niezbędnych zaleceń, dzięki czemu mógł oddać swój głos.

O godzinie 18:30 PKW podała wyniki dotyczące frekwencji i incydentów wyborczych na godz. 17:00. Karty do głosowania wydano już w sumie 15 295 512 osobom, co oznacza frekwencję wynoszącą 52,1 procent! Dla porównaniu w I turze było to 47,89% (ponad 1,1 mln pakietów), a 5 lat temu – 40,51%

Najwięcej osób zagłosowało w województwie mazowieckim, małopolskim i łódzkim, a najmniej – w woj. opolskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim.

Przybyło też wykroczeń, których liczba wzrosła do 382. Nie były to jednak zbyt znaczące incydenty, gdyż miały podobny charakter do zgłaszanych wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przebieg głosowania i incydenty podczas wyborów prezydenckich 2020 - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto