Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noga z gazu, bo nawet św. Krzysztof nie pomoże

just
Mikołaj Nowacki/Polskapress
Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dzisiaj, swoje imieniny obchodzi św. Krzysztof patron kierowców, ruchu i komunikacji.

25 lipca to tradycyjnie w Kościele dzień błogosławienia pojazdów.

Święty Krzysztof miał się urodzić w Kanaanie pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Być może pochodził z miejscowości Samon w rzymskiej prowincji Licji położonej w Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja).

Legenda mówi, że rodzice dali mu na imię Reprobus, co miało znaczyć Odrażający.

Jak podaje http://mojadroga.urs.pl. - był bardzo brzydki: olbrzymi wzrost, potężne ciało i niekształtna głowa przypominająca głowę psa. Odznaczał się także ponadludzką siłą. Może dlatego postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy. Najpierw zaciągnął się w władcy swojej krainy. Przekonał się jednak, że król bardzo boi się szatana, przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. To sprawiło, że zainteresował się Chrystusem, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się na Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.

Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak że w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak do drugiego brzegu i spytał "Kim jesteś?". Usłyszał: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat". Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza "niosący Chrystusa". Legenda wspomina też, że Pan Jezus przywrócił Krzysztofowi normalny wygląd... Tyle cytat.

Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa pochodzą z V i VI w. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci.

Modlimy się do niego, gdy spotka nas jakieś nieszczęście - niespodziewana śmierć czy choroba w rodzinie, gdy grozi nam powódź, pożar, susza, ale także - choroba oczu, bólu zębów itp.

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego dawniej malowano jego postać przy wejściach do kościołów, na sztandarach, także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach.

Modlitwa kierowcy

Boże, daj pewną rękę i bystre oko,
abym na drogach nikomu
nie wyrządził krzywdy.
Nie pozwól dawco życia,
abym stał się przyczyną
śmierci lub kalectwa,
a także zachowaj mnie
od nieszczęścia i wypadku. Amen.

Z przymrużeniem oka... - Pieśni religijne dla kierowców

Od kilku lat w Internecie można znaleźć wykaz pieśni, jakie należy śpiewać podczas jazdy samochodem, gdy rozwija się następujące prędkości:

80 km/h – Pobłogosław, Jezu, drogi
90 km/h – To szczęśliwy dzień...
100 km/h – Cóż Ci, Jezu, damy...
110 km/h – Ojcze, Ty kochasz mnie...
120 km/h – Liczę na Ciebie, Ojcze...
130 km/h – Panie, przebacz nam...
140 km/h – Zbliżam się w pokorze...
150 km/h – Być bliżej Ciebie chcę...
160 km/h – Pan Jezus już się zbliża..,
170 km/h – U drzwi Twoich stoję, Panie...
180 km/h – Jezus jest Tu...
200 km/h – Witam Cię, ojcze...
220 km/h – Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie...

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto