Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie trać weekendu, ruszaj w drogę

Roman Bednarek
Sezon turystyczny jest już w pełni, warto więc zaplanować sobie, co chcielibyśmy robić w najbliższy weekend. Jedną z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu są wycieczki rowerowe. Najlepiej skorzystać ze szlaków rowerowych przecinających urokliwy Bolimowski Park Krajobrazowy.

Wytyczone szlaki zostały dokładnie opisane w wydawnictwie, zatytułowanym "Szlaki rowerowe Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i okolic", przygotowanym przez dyrekcję BPK w 2012 r. Nie sposób przytoczyć tutaj wszystkich, więc skupmy się na dwóch, które wyglądają dość atrakcyjnie.

Pierwszy, nazwany "Szlakiem starych dworków", ma 61 km długości i oznaczony jest kolorem zielonym. Rozpoczyna się w Skierniewicach i biegnie przez Las Pamięcki do Trzcianny, należącej niegdyś do rodu Vereszowców i pobliskiego Rawiczowa, który był siedzibą rodu Trzcińskich. Znajdziemy tam dwór z podcieniami z 1820 r. (drugiego takiego nie ma na całym Mazowszu), otoczony starym parkiem. Dalej trasa wiedzie przez Starą Rawę, gdzie można się zatrzymać przy zabytkowym drewnianym kościele i wczesnośredniowiecznym grodzisku, oraz łąki w dolinie rzeki Rawki. Docieramy do Dolecka, gdzie jest stary dwór z częściowo zachowanym parkiem, następnie do Dzwonkowic i Psar z plemiennym grodziskiem nad Rawką i dworkiem. Dalej szlak prowadzi przez Lisną z kolejnym dworkiem otoczonym parkiem i fragmentami brukowanych dróg dworskich oraz Sowią Górę, która jest doskonałym punktem widokowym na skraju Wysoczyzny Rawskiej. Następnie przez Chełmce dojeżdżamy do Paplina, gdzie mamy kolejny dworek z parkiem i stawy na rzece Chojnatce. Dalej jest Las Jeruzalski z urozmaiconą rzeźbą terenu, Pękoszew z resztki starego parku, a także Wola Pękoszewska z dworem, parkiem i starą gorzelnią. Stamtąd udajemy się do Puszczy Mariańskiej, gdzie znajdziemy wiele pamiątek z pobytu króla Jana III Sobieskiego, pomnik Tadeusza Kościuszki, mogiłę powstańców z 1863 r., a następnie do Bartnik, skąd już blisko do Skierniewic.

Następny szlak ("Śladami Reymonta") prowadzi przez miejscowości, związane z pobytem w tym regionie autora "Chłopów"). Ma prawie 57 km długości i oznaczony jest kolorem czerwonym. Rozpoczyna się w Skierniewicach, skąd przez Maków udajemy się do Lipiec Reymontowskich z Muzeum im. Reymonta i manufakturą włókienniczą, zagrodą ludową i domkiem noblisty. W miejscowości tej Reymont umieścił akcję swojej największej powieści. Później trasa wiedzie przez Rogów z arboretum i alpinarium. Warte uwagi w tej miejscowości jest także Muzeum Lasu i Drewna oraz zespół pałacowo-parkowy i park krajobrazowy z początku XX w. Następnie mijamy Słupię - wieś wzmiankowaną już w XIII w. - z drewnianym kościołem z XVIII w. W podskierniewickim Godzianowie zatrzymujemy się przy kościele parafialnym, kapliczkami i plebanią z początku XX w, a także pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Z Godzianowa wracamy do Skierniewic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto