Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tak łatwo oddać krew, jak by się chciało

ap
Najbliższa akcja pobierania krwi w Rawie odbędzie się 10 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego
Najbliższa akcja pobierania krwi w Rawie odbędzie się 10 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego
Pan Piotr chciał oddać krew na rzecz kolegi, który miał przejść poważną operację. Był w kilku przychodniach zdrowia w Rawie Mazowieckiej oraz w szpitalu. Jednak nikt nie był w stanie udzielić mu konkretnej odpowiedzi, dokąd w tej sprawie powinien się udać.

– Szukałem w Rawie punktu, gdzie mógłbym oddać krew. Kolega czeka na operację w Warszawie i poprosił mnie o pomoc. Zdziwiłem się, że mogę oddać krew tylko do badania laboratoryjnego, ale nie jako honorowy dawca – mówi mężczyzna.– W życiu zdarzają się przecież różne przypadki i każdy może się znaleźć w takiej sytuacji, jak ja – dodaje. – Jedna z recepcjonistek powiedziała, że prawdopodobnie najbliższy taki punkt, gdzie mogę oddać krew, znajduje się w Skierniewicach. Ale też nie była pewna, a ja nie bardzo wiedziałem, gdzie szukać – relacjonuje pan Piotr.

Jeszcze kilkanaście lat temu takie usługi wykonywał rawski szpital. Jednak w wyniku reformy powstały Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które przejęły całą działalność.

Na terenie województwa łódzkiego takie centra znajdują się w: Bełchatowie, Kutnie, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Sieradzu, Skierniewicach, Tomaszowie Mazowieckim, Wieluniu, Zduńskiej Woli i Łodzi. W innych miastach zbiórki odbywają się podczas akcji.

– Prekursorem honorowego krwiodawstwa w Polsce jest PCK. Promujemy i wspomagamy tę akcję. Zbiórkę krwi organizujemy na terenie Rawy średnio co 10 tygodni. Najbliższa odbędzie się 10 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Rawie przy pl. Wolności 1 w godzinach od 9 do 12 – informuje Małgorzata Kaczyńska, kierownik rawskiego oddziału PCK.

Aby oddać krew, trzeba być zdrowym, mieć ukończone 18 lat i posiadać przy sobie dokument tożsamości. Pobierane jest 450 mililitrów krwi.

Istnieje także możliwość przyjazdu pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pod wskazane miejsce. Tak zwane akcje wyjazdowe są przeprowadzone, gdy jest zebrana kilkunastoosobowa grupa chętnych.

– Najpierw trzeba się z nami skontaktować i przesłać listę minimum piętnastu krwiodawców. Wtedy wysyłamy ambulans. Jeśli zbiórka krwi ma się odbyć w pomieszczeniu, musi to być 20 osób – informuje Joanna Szymczak z RCKiK w Łodzi. – Jeśli ktoś chce oddać krew na rzecz konkretnej osoby, wtedy musi podać adres placówki, w której na przykład będzie miała ona przeprowadzaną operację – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto