Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
3 z 5
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Szlak Rzeki Pilicy – jedna z najpiękniejszych tras...
fot. materiał C&A

Najbardziej malownicze trasy rowerowe wybrane w Łódzkiem. O krótki ranking pokusiła się firma C&A. Które trasy wyróżniono? ZDJĘCIA

Najbardziej malownicze trasy rowerowe w Łódzkiem

Szlak Rzeki Pilicy – jedna z najpiękniejszych tras krajobrazowych w całej Polsce
Niebieski turystyczny Szlak Rzeki Pilicy prowadzi od Piotrkowa Trybunalskiego, wokół Jeziora Sulejowskiego i wzdłuż środkowego biegu rzeki Pilicy, aż do Krzętowa. Przecina on tereny dwóch parków krajobrazowych: Sulejowskiego i Przedborskiego. Z założenia jest to szlak pieszy, nadaje się on jednak znakomicie dla rowerzystów ze względu na mało ruchliwe szosy i utwardzane drogi.

Szlak Rzeki Pilicy
Długość trasy: 122 km

Orientacyjny czas jazdy: 2 – 3 dni

Stopień trudności: łatwy

Przebieg: Piotrków Trybunalski (Plac Czamieckiego - PTTK) - Rezerwat "Lubiaszów"- Bronisławów - Borki - Smardzewice - Karolinów - Sulejów Podklasztorze - Dąbrówka - Diabla Góra - Skotniki - Faliszew - Taras - Młyn Nostalewicki - Przedbórz - Biały Brzeg - Krzętów (dworzec PKS)

Trasa zaczyna się pod siedzibą PTTK. To także znakomita okazja, żeby do niej zajrzeć i zaopatrzyć się w mapy niezbędne do podróży.

Wyjeżdżając z Piotrkowa, miń „Użytek ekologiczny nad Bugajem” po lewej stronie i następnie kieruj się w stronę rezerwatu „Lubiaszów”, w którym znajdziesz 200-letnie dęby. Po prawej stronie ukaże ci się Jezioro Sulejowskie (potocznie nazywane Zalewem).

Kontynuuj wzdłuż zalewu, po czym zrób sobie krótką przerwę we wsi Borki, gdzie znajduje się duży kompleks rekreacyjny z przystanią jachtową. Zatrzymaj się na chwilę na Zaporze Sulejowskiej - jej głównym celem jest spiętrzanie wody na Pilicy, co zapewnia mieszkańcom Łodzi znakomitej jakości wodę pitną.

Jedź trasą dalej wzdłuż Jeziora Sulejowskiego. Dobrym miejscem na nocleg (szczególnie dla początkujących) będą okolice Zarzęcina, Podklasztorza lub Sulejowa. W Podklasztorzu godny odwiedzenia jest zespół opactwa cysterskiego, w którym obecnie znajdują się hotel i muzeum.

Następnie kontynuuj trasę wzdłuż brzegu Pilicy przez teren Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Zatrzymaj się tu na trochę, by zobaczyć unikalne okazy okolicznej fauny i flory.

Kolejnym punktem na trasie jest Diabla Góra, wokół której rozciąga się rezerwat przyrody. Miało tu miejsce wiele walk i potyczek podczas powstania styczniowego i drugiej wojny światowej. Jeśli nie czujesz się na siłach, by pod nią podjechać, możesz w tym miejscu nieco skrócić trasę: wystarczy, że na rozwidleniu we wsi Stara pojedziesz w prawo, zamiast w lewo.

Koniecznie zaplanuj postój w Przedborzu, wybudowanym za czasów Kazimierza Wielkiego. Największym atutem tego miasteczka jest zabytkowy i bardzo urokliwy rynek. Warto jest także odwiedzić Izbę Regionalną, by dowiedzieć się nieco więcej o okolicach.

Zakończ trasę w na dworcu PKS w Krzętowie, skąd możesz bez problemu wrócić do Piotrkowa Trybunalskiego.

Zobacz również

Kopernik ula i postrach dziewic. Co wiesz o Kluczborku - stolicy reggae? [QUIZ]

Kopernik ula i postrach dziewic. Co wiesz o Kluczborku - stolicy reggae? [QUIZ]

World Trade Center we wrocławskim Sky Tower! Ponad milion klocków LEGO!

World Trade Center we wrocławskim Sky Tower! Ponad milion klocków LEGO!

Polecamy

Netflix przestał działać na twoim telewizorze? Zobacz dlaczego

Netflix przestał działać na twoim telewizorze? Zobacz dlaczego

Miał osiem kochanek jednocześnie! Twierdzi, że nikomu nie robił krzywdy

Miał osiem kochanek jednocześnie! Twierdzi, że nikomu nie robił krzywdy

Co? Gdzie? Kiedy? – źródło informacji dot. Pucharu Tymbarku

Co? Gdzie? Kiedy? – źródło informacji dot. Pucharu Tymbarku