Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Ogrodnictwa inwestuje. Powstaje Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych [ZDJĘCIA]

Redakcja
Instytut Ogrodnictwa nie tylko nie planuje pozbywać się zabytków Osady Pałacowej, ale ma na nie pomysł, który zamierza zrealizować. Będzie to możliwe po zrealizowaniu dużych inwestycji, które już są wykonywane przy ul Rybickiego, gdzie powstaje Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych oraz Centrum Bioróżnorodności, czyli bank genów.
Instytut Ogrodnictwa nie tylko nie planuje pozbywać się zabytków Osady Pałacowej, ale ma na nie pomysł, który zamierza zrealizować. Będzie to możliwe po zrealizowaniu dużych inwestycji, które już są wykonywane przy ul Rybickiego, gdzie powstaje Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych oraz Centrum Bioróżnorodności, czyli bank genów. Roman Bednarek
Instytut Ogrodnictwa nie tylko nie planuje pozbywać się zabytków Osady Pałacowej, ale ma na nie pomysł, który zamierza zrealizować. Będzie to możliwe po zrealizowaniu dużych inwestycji, które już są wykonywane przy ul Rybickiego, gdzie powstaje Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych oraz Centrum Bioróżnorodności, czyli bank genów.

Od pewnego czasu krążyła po mieście pogłoska, że Instytut Ogrodnictwa zamierza sprzedać zabytkowy Pałac Prymasowski, który jest siedzibą dyrekcji placówki. Zapytany o to wprost zastępca dyrektora instytutu do spraw naukowych prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski zdecydowanie zaprzeczył, że istnieją takie plany. W każdej pogłosce istnieje jednak ziarenko prawdy, które w tym przypadku można sprowadzić do faktu, że instytut – owszem – zamierza sprzedać już od dawna, ale nie pałac, ale pałacyk myśliwski, położony na terenie parku miejskiego w tak zwanych Sobedianach, wraz z otaczającą go działką.

Wobec Pałacu Prymasowskiego natomiast i całej Osady Pałacowej dyrekcja instytutu ma inne, bardzo ambitne plany, które jednak będą mogły być zrealizowane dopiero po zakończeniu inwestycji, które są wykonywane na działce instytutowej przy ul. Rybickiego. Powstaje tam Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych oraz obok Centrum Bioróżnorodności, czyli bank genów warzyw owoców i roślin ozdobnych.

– Planowany jest tam również trzeci budynek, który pomieści laboratoria, funkcjonujące w tej chwili na terenie Osady Pałacowej przy ulicy Konstytucji – relacjonuje prof. Stanisław Kaniszewski. – W tej chwili z racji warunków, w jakich działają, nie ma nawet możliwości ich modernizacji i unowocześnienia do najwyższych standardów. Bank genów natomiast powstanie w odpowiednio do tego celu przygotowanych pomieszczeniach, gdzie będą składowane nasiona roślin warzywnych, ozdobnych i owocowych. Gdy już taki bank powstanie, posiadane zasoby będziemy mogli udostępniać regionalnym hodowcom do upraw.
Wartość inwestycji przy ul. Rybickiego to ok. 11 mln zł. Na zrealizowanie tego zadania instytut otrzymał dofinansowanie, które pokryje połowę kosztów. Inwestycja ma być zakończona w tym roku.

Po przeprowadzce poszczególnych zakładów naukowych, naukowców i laboratorium do nowych obiektów trzeba będzie zagospodarować w jakiś sposób opuszczone zabudowania. Znalazł się pomysł i na to. Ma tam Powstać Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej.

– To centrum edukacyjne miałoby działać na zasadach, według jakich funkcjonuje Centrum Nauki Kopernik Warszawie – mówi prof. Stanisław Kaniszewski. – Już pracujemy nad tym pomysłem, aby móc go wprowadzić w życie w odpowiednim czasie. W 2024 roku mają się odbyć w Łodzi Targi Ogrodnicze Expo i chcielibyśmy, aby nasze centrum edukacyjne było wówczas gotowe.

Będzie to również niemała inwestycja, bo powstaną różnego rodzaju wystawy, zaś instytut chciałby skorzystać z najnowszych osiągnięć techniki, aby wprowadzić interaktywne formy prowadzenia edukacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Władze instytutu zamierzają ubiegać się o dotacje, które pokryją dużą część kosztów tego przedsięwzięcia. Centrum edukacyjne ma szansę stać się atrakcją Skierniewic, z której będą korzystać nie tylko mieszkańcy, ale i osoby przyjezdne. Podobnie zresztą jak Pałac Prymasowski, który – tak, jak dotychczas – będzie udostępniany dla zwiedzających, zaś jego część ma być wykorzystana dla celów konferencji naukowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto