Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finaliści etapu powiatowego plebiscytu. Jednostka Roku: OSP Święte, OSP Pilaszków, OSP Chodnów

Agnieszka Kubik, Roman Bednarek, Rafał Klepczarek
Zakończył się wojewódzki etap plebiscytu Strażak Roku. Czas na kolejny etap. Głosowanie trwało do poniedziałku, 29 kwietnia do godziny 21. Laureaci z powiatów walczyli w nim o wojewódzkie tytuły i nagrody finansowe, które zostaną wręczone w maju podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka.

Specjalną nagrodą dla zwycięzców w województwie w kategoriach Strażak Roku i Jednostka OSP Roku będzie dwuosobowe zaproszenie do Warszawy na uroczystą galę rozdania strażackich oscarów - nagród w konkursie FLORIANY 2019, gdzie laureaci naszego plebiscytu także odbiorą nagrody i wyróżnienia.
Na tym jednak nie skończy się rywalizacja. Zwycięzcy w województwie awansowali do ogólnopolskiego finału plebiscytu, który rozpocznie się w sobotę, 4 maja - w Dni Strażaka i potrwa do wtorku, 14 maja.
Podobnie, jak przy awansie do wojewódzkiego etapu akcji finaliści zachowają głosy zdobyte od początku akcji. Szczegóły plebiscytu i wyniki głosowania można śledzić na stronie dzienniklodzki.pl
Dzisiaj prezentujemy finalistów etapu powiatowego w kategorii Jednostka OSP Roku z powiatu skierniewickiego, łowickiego i rawskiego.

Skierniewickie: OSP Święte
Jednostka OSP w Świętem w gminie Maków okazała się najpopularniejszą jednostką w powiecie skierniewickim, uzyskując największą liczbę głosów.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku, który do czegoś zobowiązuje, więc będziemy jeszcze więcej pracować i działać służąc lokalnej społeczności - zapewnia Mateusz Królikowski, prezes jednostki.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Świętem powstała w 1967 roku. Chociaż już jakiś czas temu stuknęło jej okrągłe 50 lat, należy do młodszych jednostek w regionie. Może pochwalić się niezłym dorobkiem i wynikami.

- Mamy swoją strażnicę i coraz więcej specjalistycznego, chociaż muszę przyznać, że przydałoby się więcej - mówi prezes Królikowski. - W zeszłym roku nasza drużyna zdobyła w zawodach sportowo-pożarniczych pierwsze miejsce w gminie i drugie w powiecie. Kilka lat temu młodzieżowa drużyna pożarnicza wygrała zawody gminne. To rezultat regularnych ćwiczeń i szkoleń. W tej chwili jednostka nie posiada strażackiej młodzieżówki, ale zamierza ją reaktywować. Przecież ktoś musi zastąpić weteranów jednostki.#OSP w Świętem nie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.#- Nie spełniamy wymogu, bo jednostka musi dysponować liczbą 15 wyszkolonych ratowników - tłumaczy Mateusz Królikowski. - Ale szkolimy się i jak tylko spełnimy ten warunek, będziemy zabiegać o włączenie do systemu.

Łowickie: OSP w Pilaszkowie
Jednostka OSP w Pilaszkowie pod Łowiczem walczyła o tytuł Jednostki Roku OSP w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego”.Druhowie z Pilaszkowa zdobyli najwięcej głosów w Łowickiem w etapie powiatowym naszego rankingu popularności.

- Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się, że spośród tylu prężnie działających jednostek to właśnie nasza znajdzie się na pierwszym miejscu w powiecie łowickim - informuje Daria Krzewicka, prezes OSP w Pilaszkowie. - Jest nam niezmiernie miło, że ludzie doceniają naszą chęć niesienia pomocy oraz bezinteresowną gotowość druhów do poświęceń.

Ochotnicza Straż Pożarna w Pilaszkowie działa w gminie Łowicz. Powstała ona 15 lipca 1918 roku, a więc w te wakacje będzie obchodzić 101. urodziny.

Jednostka obecnie liczy 95 druhów w tym 13 honorowych oraz 12 kobiet. W tym roku została założona również młodzieżowa drużyna pożarnicza, która liczy 11 członków.

Od 14 grudnia ubiegłego roku OSP w Pilaszkowie jest częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W skład jej zarządu wchodzą: prezes Daria Krzewicka, wiceprezes Robert Sukiennik, naczelnik Radosław Sut, zastępca naczelnika Jakub Kołucki, sekretarz Barbara Lelonkiewicz, gospodarz Piotr Pawłowski, kronikarz Piotr Płacheta oraz Damian Mitek.

Rawskie: OSP Chodnów
Jednostka OSP z Chodnowa w gminie Biała Rawska wygrała w Rawskiem etap powiatowy.
Jak podkreśla Sylwester Brzeziński, prezes OSP Chodnów od 1995 roku, udział druhów w plebiscycie był świadomy.

- Z jednej strony była to zabawa, ale z drugiej chcieliśmy sprawdzić poziom naszej popularności wśród lokalnej społeczności - mówi prezes. - Rozgłaszaliśmy informację o plebiscycie wszędzie, gdzie się dało, nawet poprosiliśmy o pomoc proboszcza z parafii w Szczukach. Pewnie coś to dało, choć przyznam, że liczyliśmy na więcej - śmieje się Sylwester Brzeziński, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Biała Rawska.

Jednostka OSP KRSG w Chodnowie działa od 1956 roku, a więc już 63 rok. Liczy obecnie 53 strażaków, w tym 13 honorowych i czterech wspierających. Jest tylko jedna kobieta, ale druhowie liczą, że pań będzie więcej. Dysponuje mercedesem ATEGO z 2014 roku.

- Wyposażenie mamy na niezłym poziomie - podkreśla prezes Brzeziński. - Jeśli o czymś marzymy to o zakupie nożyc do cięcia aut. Mamy rozpierak, ale żeby można było fachowo udzielić pierwszej pomocy, takie nożyce by się przydały - mówi prezes. - To jednak wydatek rzędu 30-40 tysięcy złotych...

Jednostka ciekawie gospodaruje swoimi finansami. Druhowie nie pobierają wynagrodzenia za wyjazd do akcji czy za szkolenia, ale przekazują te kwoty do wspólnej kasy. Potem wykorzystują te pieniądze na wspólne imprezy, choćby obiady czy grille, ewentualnie na Dzień Strażaka, który najczęściej obchodzą ze swoimi kolegami ze Szczuk. - Fajna akcja z tym plebiscytem, choć przyznam, że lepiej byłoby, aby kandydaci byli popierani przez zarządy gminne lub powiatowe. Nadałoby mu to jeszcze większą rangę - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto