Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrzowie Wielunia i Wieruszowa odmawiają Poczcie Polskiej przekazania spisu wyborców

Redakcja
Burmistrzowie Wielunia i Wieruszowa odmawiają Poczcie Polskiej przekazania danych ze spisu wyborców. - Aktualnie nie ma ku temu podstaw prawnych – uzasadniają swoje decyzje.

Poczta Polska wystąpiła do prezydentów, burmistrzów i wójtów w całej Polsce o przekazanie danych osobowych mieszkańców. Są one potrzebne do przeprowadzenia wyborów prezydenta RP w formie korespondencyjnej w stanie epidemii. Wielu samorządowców odmówiło, argumentując, że aktualnie nie ma do tego podstawy prawnej. Podobne stanowiska zajęli burmistrzowie Wielunia i Wieruszowa.

Mając na względzie obecnie obowiązujący stan prawny, to samorząd gminy realizuje zadanie zlecone, związane z organizacją zarządzonych na dzień 10 maja br. wyborów Prezydenta RP. Ustawa Kodeks wyborczy ani inna ustawa nie przewidują w tym zakresie udziału Poczty Polskiej S.A.. Nie ma również obowiązującego aktu prawnego, który przewidywałby głosowanie w trybie wyłącznie korespondencyjnym

- czytamy w piśmie burmistrza Wielunia Pawła Okrasy adresowanym do Zarządu Poczty Polskiej w Warszawie.

Burmistrz Wieruszowa przesłał nam swoje stanowisko w odpowiedzi na zapytanie, które wczoraj skierowaliśmy do urzędu.

- Nie udostępnimy Poczcie Polskiej spisu wyborców, o który spółka wystąpiła w celu przygotowania się do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Powyższa decyzja podyktowana jest brakiem podstawy prawnej do żądania spisu wyborców – wyjaśnia Rafał Przybył.

Ustawa, na którą wskazuje w swym wystąpieniu do gmin operator pocztowy, nie weszła jeszcze w życie. Projektem zajmuje się obecnie Senat. Na zakończenie procesu legislacyjnego izba wyższa ma czas do 6 maja.

- Poczta uzyska uprawnienie, na które się powołuje, po ewentualnym wejściu w życie odpowiednich przepisów ustawowych – nadmienia burmistrz Wieruszowa.

Burmistrz Wielunia wskazuje, że zgodnie z obowiązującym kalendarzem wyborczym do 5 maja można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Jeszcze więc przez tydzień dokument, którego już teraz żąda Poczta Polska, będzie na bieżąco aktualizowany.

- Przesłanie w chwili obecnej spisu wyborców wykluczyłoby z głosowania wielu mieszkańców Gminy Wieluń - podnosi Paweł Okrasa.

Burmistrz konkluduje, że wykona niezwłocznie obowiązek przekazania zaktualizowanego spisu wyborców po wejściu w życie wspomnianej ustawy.

Pismo burmistrza Wielunia i stanowisko burmistrza Wieruszowa publikujemy w galerii zdjęć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Burmistrz Wieruszowa jako listonosz - kamikaze! Kolejny sprzeciw wobec wyborów [FILMY]

O decyzje w sprawie wniosku Poczty zapytaliśmy również burmistrzów Pajęczna i Działoszyna. Czekamy na odpowiedzi.

27 kwietnia wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wystosował do wszystkich wójtów, prezydentów i burmistrzów z woj. łódzkiego pismo z wyjaśnieniami dotyczącymi przekazywania spisu wyborców. Kończy się ono konkluzją, że „przekazanie Poczcie Polskiej żądanych danych jest obowiązkiem prawnym samorządów”.

Ogólnopolskie media informują, że Ministerstwo Cyfryzacji, na przekór opornym samorządowcom, przekazało Poczcie Polskiej dane z bazy PESEL. Nie są to jednak dane tożsame z zawartością spisów wyborców, których jedynymi dysponentami są samorządy. W spisie widnieją m.in. informacje o wyborcach, którzy chcą zagłosować poza miejscem swojego zameldowania. Baza PESEL takich danych nie zawiera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieruszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto