Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 sposobów na odświeżenie wnętrza za pomocą tekstyliów

IKEA
Tekstylia to niezwykle ważny element wnętrza, który w decydujący sposób wpływa na jego charakter. Miękkie materiały w ciepłych barwach doskonale poprawiają nastrój i sprawiają, że mieszkanie staje się bardziej przytulne i radosne. Jasne, pastelowe kolory czy delikatne lny rozświetlają wnętrze i uspokajają. Romantyczne kwiatowe i roślinne wzory sprawiają, że w powietrzu czujemy ożywczy powiew wiosny. Z kolei marynarskie pasy przywodzą na myśl wakacje nad wodą, a delikatne paski – weekend na wsi. Przedstawiamy kilka prostych pomysłów na to, jak w łatwy i niedrogi sposób odmienić dom przy pomocy tekstyliów oraz nadać mu bardziej osobisty, indywidualny styl. Mamy nadzieję, że będą one inspiracją do własnych kreatywnych poszukiwań i zabawy z tkaninami.

1. Domowy tajemniczy ogród

Warto wykorzystać tekstylia w nowej roli, na przykład jako oryginalne osłonki na doniczki. Dzięki kolorowym materiałom zwykłe gliniane pojemniczki na kwiaty mogą stać się atrakcyjną dekoracją okna. Tym prostym sposobem możemy ujednolicić wszystkie doniczki w pomieszczeniu lub wprost przeciwnie – stworzyć z nich niezwykle barwną i różnorodną kompozycję, mieszając ze sobą różne kolory, wzory i faktury tkanin. Wystarczy wyciąć pasek materiału i owinąć nim osłonkę. Wystający na górze fragment można zawinąć za krawędź. Należy przy tym delikatnie ponacinać tkaninę, by nie marszczyła się podczas przyklejania. Można także podwinąć górną krawędź tkaniny i przeszyć, przez jej środek przeciągnąć kolorową lub koronkową wstążkę, a jej końce zawiązać na kokardkę.

Czytaj także: Nowa kolekcja IKEA PS 2012 "Dizajn wzbogaca każde wnętrze" [ZDJĘCIA]

2. Na każdą porę roku

Tekstylia mają swój kolor, wzór, fakturę, grubość. Pozwolą Ci zmienić wygląd Twojego mieszkania w zależności od nastroju czy pory roku. Długie, ciężkie kotary doskonale nadają się na chłodne zimowe dni. Aksamit i wełna spowodują, że w mieszkaniu stworzymy przytulną, ciepłą atmosferę. Gruby pled przyda się, gdy poczujemy zimowy chłód. Natomiast latem cienkie, zwiewne tkaniny pozwolą nam wpuścić do mieszkania więcej słońca.

3. Zaprojektuj sukienkę dla swojego mebla

Nawet, jeżeli znudził Ci się kolor Twojej sofy czy wzór tapicerki fotela, nie musisz z nich rezygnować. Tkaniny wzorzyste, graficzne, gładkie pozwolą Ci stworzyć zupełnie nowy mebel. Zaprojektowany i uszyty przez Ciebie pokrowiec na sofę, fotel czy krzesło do jadalni spowoduje, że Twoje ulubione meble dostaną drugie życie. Staną się wyjątkowe, niepowtarzalne, tylko Twoje. Większe meble można też ubrać w tkaninę w następujący sposób: najpierw należy rozmontować mebel, następnie każdy jego element osobno pokryć materiałem, tak jakbyśmy owijali prezent. Materiał trzeba zabezpieczyć specjalnym klejem do tkanin, na koniec złożyć mebel i gotowe. Mniejsze elementy wystroju wnętrza, takie jak krzesła lub stołki możemy udekorować tkaną wstążką lub owinąć kawałkami tkaniny. Świetnym pomysłem na nadanie obrusowi bardziej osobistego charakteru jest pomalowanie go specjalnymi farbami do tkanin. Możemy wykonać rysunek odręczny lub skorzystać z szablonów podobnych do tych stosowanych przez artystów tworzących graffiti.

Zobacz też: Czy techniką decoupage można zdobić ściany i w jaki sposób?

4. Dywanowe szaleństwo

Jeden dywan w pokoju, a może kilka różnych? Dobrane kolorystycznie i stylistycznie dywany ułożone obok siebie czy warstwami dają ciepło i izolację akustyczną, a ponadto tworzą ciekawą kompozycję. Warto pobawić się w stworzenie niepowtarzalnego zestawienia poprzez połączenie w jednym pomieszczeniu różnych wzorów, kolorów i faktur.

5. Bądź artystą we własnym domu

Z ulubionej lub pamiątkowej tkaniny można stworzyć własne dzieło sztuki np. na ścianę. Najlepiej pozszywać różne kawałki i powiesić gotowy patchwork na karniszu lub szynie. Zmiana zasłon potrafi nadać nowy wygląd wnętrzu bez konieczności malowania ścian.

W zależności od potrzeby i nastroju, można wykorzystać tekstylia, aby zablokować dostęp światła słonecznego do pomieszczenia lub wprost przeciwnie – rozświetlić i dodatkowo ogrzać wnętrze pokoju. Grube tkaniny zatrzymujące światło oraz tłumiące dźwięki sprawdzą się przede wszystkim w sypialni, natomiast w pokoju dziennym warto zastosować delikatne, półprzezroczyste materiały, dzięki którym przez większą część dnia będziemy cieszyć się promieniami słońca.

Czytaj także: Sztuka dekoracji domu

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto