MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Opolska będzie miała swojego Newtona. Na uczelni rusza bardzo ważna inwestycja

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Na II Kampusie Politechniki Opolskiej powstanie nowoczesny budynek Newton, który pomieści m.in.: aulę, bibliotekę i serwerownię.
Na II Kampusie Politechniki Opolskiej powstanie nowoczesny budynek Newton, który pomieści m.in.: aulę, bibliotekę i serwerownię. AG/Politechnika Opolska
Politechnika Opolska buduje kolejny nowoczesny obiekt. Newton – bo tak będzie się nazywał budynek – pomieści m.in.: bibliotekę, aulę i nowoczesną serwerownię.

Koncepcja budowy Newtona ma już blisko 15 lat. Idea stworzenia zintegrowanego centrum usług dydaktyczno-bibliotecznych pojawiła się po raz pierwszy w 2009 roku, jeszcze za czasów, gdy uczelnią rządził prof. Jerzy Skubis. Teraz wizja staje się rzeczywistością, ponieważ w środę ( 8 maja) podpisano budowę na realizację pierwszego etapu tej ogromnej inwestycji.

- Innowacyjne Centrum dydaktyczno-biblioteczne Newton to jest kolejna bardzo ważna dla Politechniki Opolskiej inwestycja ponieważ pozwala zrealizować kolejny krok szerszej koncepcji, zakładającej konsolidację Politechniki Opolskiej, jeśli chodzi o kampusy I i II. Obecnie nasza uczelnia jest rozproszona w sześciu miejscach w Opolu. To nie jest komfortowe, ani dla studentów, ani dla pracowników – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Na Centrum dydaktyczno-biblioteczne Newton złoży się pięć dużych elementów, których łączna powierzchnia to 12 tysięcy metrów kwadratowych.

- Głównym, centralnym modułem będzie hol, kolejny to coś czego bardzo potrzebujemy, czyli nowa aula o konstrukcji amfiteatralnej na 400 miejsc. Obecnie nasza największa aula mieści 200 osób i to jest dla nas za mało. W Newtonie powstanie także nowa biblioteka, cztery audytoryjne sale wykładowe oraz laboratoria IT z serwerownią – wymienia rektor Lorenc.

Koszt inwestycji ( pierwszego jej etapu) to 36 milionów i co ważne są to pieniądze, które pochodzą z budżetu uczelni. Czas realizacji inwestycji to 22 miesiące, a wykonawcą będzie jeden z największych polskich podmiotów budowlanych firma Budimex. Uczelnia ma przekazać teren budowy wykonawcy pod koniec maja, ale jak mówi jej przedstawiciel, realnie budowa kompleksu ruszy w październiku, kiedy na uczelnię po wakacyjnej przerwie wrócą studenci.

- To przesunięcie nie spowoduje jednak żadnych opóźnień, przeciwnie, zakładamy, że powierzone nam zadanie uda się zrealizować przed terminem i że obiekt stanie na kampusie w ciągu 15 miesięcy – mówił Andrzej Schmalenberg, dyrektor oddziału firmy Budimex.

Przyznał także, że inwestycja ma dla firmy ogromne znaczenie.

– Realizujemy tego typu obiekty, jesteśmy także stałymi wykonawcami dla takich uczelni jak: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska czy Politechnika Warszawska, wciąż zbyt mało jesteśmy jednak obecni na Opolszczyźnie – dlatego ta inwestycja ma dla nas prestiżowe znaczenie – dodał dyrektor Schmalenberg.

Ocenił też, że sam budynek jest nowoczesny i ciekawy.

Newton będzie się wyróżniła nie tylko pod względem swojej zawartości, ale także walorów zewnętrznych. Spore zainteresowanie z pewnością wzbudzi jego elewacja. To dlatego, że stalowa konstrukcja zostanie wykonana z budulca, który w krótkim czasie pokryje się warstwą zabezpieczającą swoim wyglądem przypominającą…rdzę. Podobną elewację posiada już m.in gmach Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej i jest potocznie nazywany "rdzewiakiem".

Przypomnijmy, że budowa Newtona to nie jedyna duża inwestycja na Politechnice Opolskiej. Cały czas trwa warta ponad 70 milionów przebudowa budynku kultowego Lipska.

Jego remont ruszył na początku roku, a jego bryła już zmieniła się nie do poznania. Pokryta szkłem elewacja jest nowoczesna, a cały projekt zakłada energetyczną samowystarczalność budynku. Jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem.

Zakończenie prac i oddanie budynku do użytku zaplanowane jest na początku roku akademickiego w 2025 roku. Gmach pomieści wydziały: inżynierii produkcji i logistyki oraz ekonomii i zarządzania Politechniki Opolskiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Opolska będzie miała swojego Newtona. Na uczelni rusza bardzo ważna inwestycja - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto