Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Jubileuszowa 20. edycja wydarzenia. Ulice Warszawy opanuje eksplozja kultury żydowskiej

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Już w najbliższą sobotę rozpocznie się 20. edycja kultowego wydarzenia- Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od 26 sierpnia do 3 września będzie można wziąć udział w ponad 150 przygotowanych z tej okazji wydarzeniach. Jest to jedna z największych tego typu imprez artystycznych w Polsce, ukazująca bogactwo kultury żydowskiej. Już niebawem ulice Warszawy zostaną opanowane przez tętniącą życiem kulturę jidysz. W tegorocznym wydarzeniu królować będzie muzyka i teatr!

Warszawa Singera 2023. Tydzień z kulturą żydowską

Jubileuszowa, bo to już 20. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to spotkanie z kulturą żydowską twarzą w twarz i niezapomniane doświadczenia artystyczne. Jak co roku organizatorzy przygotowali barwny program festiwalu, podczas którego będzie można uczestniczyć w licznych sztukach teatralnych, ujmujących koncertach, wystawach tematycznych, spotkaniach z artystami, wykładach, pokazach filmowych i wspólnej kolacji szabatowej na Placu Grzybowskim, a to nie koniec atrakcji…

Początek festiwalu

Tegoroczny festiwal oficjalnie otworzy koncert inauguracyjny, który odbędzie się 27 sierpnia o godz. 19:30 w Operze Narodowej. Na wielkiej scenie wystąpi niezwykły duet dwóch utalentowanych wokalistek Noa& AMJ, czyli pochodząca z Izreala piosenkarka i autorka teksów Achinoam Nini (Noa) z gościnnym udziałem polskiej artystki Anny Marii Jopek.

Warszawa Singera. Program wydarzenia

Program festiwalu jest w pewnym seansie powrotem do przeszłości. Pozwala zbliżyć się do dziedzictwa kultury żydowskiej i lepiej zrozumieć jej złożoność. Co roku na wydarzenie zjeżdżają się goście z całego świata, w tym uczestnicy wydarzeń marcowych z 1968 r., którzy w ich wyniku wyemigrowały z Polski. Festiwal jest także chętnie odwiedzany przez rodzinę Isaaca Bashevisa Singera, którą zarówno z festiwalem, jak i fundacją łączy szczera przyjaźń. W tym roku również zapowiedzieli swoją obecność.

Punkt kulminacyjny

Zwieńczeniem całego festiwalu będzie koncert kantoralny, który odbędzie się w Synagodze im. Nożyków. Na koncercie finałowym wystąpi światowej sławy dwóch izraelskich kantorów- Israel Nachman i Chaim Stern, przy akompaniamencie Eytana Sobola.

Muzyka

Festiwal Kultury Żydowskiej to prawdziwa uczta dla miłośników dobrej muzyki. Obfitość i różnorodność muzycznych brzmień z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym słuchaczom. Na tegorocznym wydarzeniu wystąpią artyści z Polski i ze świata, prezentujący muzykę żydowską w różnych interpretacjach. Wśród gwiazd 20. edycji festiwalu pojawią się takie osobistości jak: wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer, wokalistka jazzowa Aga Zaryan, izraelski mistrz wschodniego instumentu kamenche i kompozytor Mark Eliyahu, włoski artysta Paolo Quagliata i zespół Fandujo , austriaccy muzycy z zespołu Vienna Klezmore Allstars, polska wokalistka Izabela Szafrańska i inni…

Teatr

Nie sposób opisać wszystkich wydarzeń teatralnych, które będą miały miejsce podczas 20. edycji festiwalu. Od spektakli muzycznych, po małe formy teatralne, kończąc na czytaniach performatywnych. Wystawionych zostanie wiele sztuk teatralnych, między innymi: "Jentl", "Skrzypek na dachu", "Pieśni Getta", "Madagaskar", "Podróżnicy" czy "Circus Kafka".

Fundacja Shalom

Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest edycją jubileuszową. Podczas okrągłego 20. już festiwalu świętujemy 35-lecie założenia Fundacji Shalom, a także 55-lecie działalności artystycznej dyrektorki i twórczyni Festiwalu- Gołdy Tencer. Fundacja na przestrzeni lat włożyła wiele pracy w rozwój kultury żydowskiej. Jej głównym celem jest ocalenie od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury jidysz.

- Festiwal stworzył swego rodzaju most pomiędzy światem, który niemal zaginął, a który dzisiaj jest. Ten most spowodował, że ten świat może istnieć - tak o istocie festiwalu powiedział podczas wtorkowej konferencji, dorastający wraz z nim Dawid Szurmiej, syn pomysłodawczyni i dyrektorki festiwalu Gołdy Tencer.

Festiwal w liczbach

Przez 20 lat trwania festiwalu zgromadzono niezwykły dorobek kultury żydowskiej. Na przestrzeni lat festiwal rozrósł się do niesłychanych rozmiarów. Podczas wszystkich ubiegłych edycji na festiwalu wystąpiło ponad 3660 artystów, zorganizowano prawie 2700 wydarzeń w 54 lokalizacjach. Na festiwalu gościli przybysze z całego świata, a przez 19 lat było to ponad milion sto tysięcy widzów!

Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie:http://shalom.org.pl/program-2023/

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto