18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prątki gruźlicy atakują! Czas przejść do ofensywy

Agata Pustułka
W walce z gruźlicą pomagają szczepienia, zwłaszcza dzieciom, mniej odpornym niż dorośli
W walce z gruźlicą pomagają szczepienia, zwłaszcza dzieciom, mniej odpornym niż dorośli arc.
Władze województwa śląskiego ogłaszają alarm w sprawie gruźlicy! Choć szczyt zachorowań odnotowano w roku 2008, gdy zapadalność wyniosła 29,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców, to wciąż ta podstępna choroba zbiera śmiertelne żniwo, a oficjalne statystyki dotyczące zachorowań, znacznie odbiegają od rzeczywistości.

Choroba szerzy się głównie wśród osób najuboższych, tzw. wykluczonych społecznie, którzy niezdiagnozowani i nieleczeni stają się źródłem kolejnych zakażeń. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że w 2010 roku na gruźlicę zmarło 41 osób.

Stałą, wysoką liczbę zachorowań odnotowuje się w Gliwicach, Bytomiu, Chorzowie oraz w powiatach mikołowskim i wodzisławskim. Obecnie zapadalność na gruźlicę w województwie wynosi 25,5 na 100 tys. mieszkańców. Jesteśmy na piątym miejscu w kraju pod względem liczby zachorowań. W tej niechlubnej statystyce prym wiodą województwa lubelskie, świętokrzyskie i łódzkie.

Niestety, brak nowoczesnej aparatury powoduje, że czas oczekiwania na wyniki potwierdzające gruźlicę u chorego wydłuża się nawet do 5 tygodni. Pacjent schodzi z oczu służb sanitarnych, nie znajduje się pod ich nadzorem i naraża na ryzyko zarażenia innych. Niebawem sytuacja ma się poprawić, bo Śląski Urząd Marszałkowski w ramach zaplanowanego do 2013 roku programu walki z gruźlicą zamierza doprowadzić do utworzenia Regionalnego Referencyjnego Laboratorium Prątka w Zespole Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach i wyposażyć je w automatyczne urządzenie (za 157 tys. zł) do hodowli, identyfikacji i oznaczania lekowrażliwości prątków.

Ponadto w ramach programu 2 tys. osób z najbardziej zagrożonych powiatów zostanie poddanych badaniom profilaktycznym. By chronić najmłodszych, w Wodzisławiu i Częstochowie powstaną poradnie pulmunologiczne dla dzieci. Specjalistów najbardziej niepokoją dane dotyczące wznów gruźlicy, które systematycznie narastają.

Z raportu przygotowanego przez Urząd Marszałkowski wynika, że świadczy to o nieskutecznie prowadzonym leczeniu lub zaniedbaniu przez chorego procesu leczenia.

To groźna choroba, może zabijać

Rozmowa z Renatą Cieślik-Tarkotą, kierowniczką działu epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

Dlaczego tak ważna jest skuteczna walka z gruźlicą?
To choroba, która spośród zakaźnych zbiera największe śmiertelne żniwo. W tym roku mamy kilkaset nowych zachorowań. 35 osób już zmarło. Poza tym łatwo dochodzi do zakażenia, przy czym nie jest prawdą, że to choroba tzw. biedy. Coraz częściej na gruźlicę zapadają też biznesmeni, którzy zajęci pracą, kompletnie lekceważą swoje zdrowie.

Pod szczególną ochronę trzeba wziąć dzieci?
W 2009 roku na gruźlicę zmarł w naszym województwie, w powiecie raciborskim, sześcioletni chłopiec. Nie był szczepiony i miał kontakt z osobą chorą. U dzieci, których odporność jest naturalnie niższa, gruźlica może mieć galopujący przebieg. Warto dodać, że dzieci są szczepione przeciwko gruźlicy w pierwszej dobie życia.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Objawami, które mogą świadczyć o chorobie, są: utrzymujący się ponad trzy tygodnie kaszel, stany podgorączkowe, bóle w klatce piersiowej oraz krwioplucie.

Gruźlica jest chorobą bakteryjną o wysokiej zakaźności. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. W województwie śląskim w szpitalach mamy 1265 łóżek gruźliczych, w tym 107 dla dzieci. Na gruźlicę choruje więcej kobiet niż mężczyzn. To choroba, która najczęściej atakuje płuca, ale też może zaatakować inne narządy, np. nerki, mózg i układ kostny. Dostępna jest szczepionka przeciwko gruźlicy.

Co jeszcze, prócz programu przeciwdziałania gruźlicy, może pomóc w uniknięciu kolejnych zachorowań?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto