Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na najfajniejsze przedszkole w powiecie opoczyńskim wygrało Przedszkole Zielona Dolinka

Dagmara Kubczak
Przedszkolaki z Przedszkola nr 6 biorą udział w wielu projektach propagujących zdrowy tryb życia, m.in. sprzątają swoje okolice
Przedszkolaki z Przedszkola nr 6 biorą udział w wielu projektach propagujących zdrowy tryb życia, m.in. sprzątają swoje okolice Zielona Dolinka
Plebiscyt na najfajniejsze przedszkole w powiecie opoczyńskim wygrało Przedszkole nr 6 z grupą żłobkową "Zielona Dolinka" z Opoczna. O tytuł najfajniejszego przedszkola w opoczyńskim walczyło czternaście placówek przedszkolnych.

Rywalizacja przedszkoli w Opocznie i powiecie o tytuł tego najfajniejszego była bardzo wyrównana. Ostatecznie Przedszkole Zielona Dolinka zajęło pierwsze miejsce wyprzedzając Przedszkole nr 5 w Opocznie zaledwie o 25 punktów.

- Bitwa rzeczywiście była zacięta, ale udało się wygrać dzięki zaangażowaniu wszystkich osób, które z nami sympatyzują - komentuje wynik konkursu Edyta Figura, dyrektorka Przedszkola Zielona Dolinka. - Rodzinna atmosfera, zaangażowanie rodziców w naszą pracę, nasze wsparcie dla rodziców, to wszystko zaowocowało i pokazuje, że nasza placówka cieszy się zaufaniem - dodaje.

Zwycięska „szóstka” działa w Opocznie już od czterdziestu dwóch lat i jest przedszkolem publicznym. Obecnie pod opieką placówki są cztery grupy przedszkolne i jedna żłobkowa. Łącznie uczy się tutaj 120 dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat.

Poza zajęciami obowiązkowymi, zabawami zespołowymi, czy zajęciami indywidualnymi, każda grupa wiekowa uczestniczy w zajęciach z języka angielskiego i kółkach zainteresowań. Efekty wspólnej pracy nauczycieli z dziećmi prezentowane są na festiwalach i wielu konkursach.

Przedszkole realizuje też wiele projektów, szczególnie tych, które kładą nacisk na kształtowanie postaw prozdrowotnych. Posiada certyfikaty m.in. „Kubusiowi przyjaciele Natury”,Akademia Zdrowego Przedszkolaka oraz tytuł Przedszkola w Ruchu, a także honorowy patronat nad programem „Mamo, tato, wolę wodę”. Od 2011 roku działa tu Klub Naszej Ziemi „Zielona Dolinka”. tytuł Przedszkola w ruchu nadaje minister edukacji narodowej za działania na rzecz aktywności fizycznej.

Przedszkolaki zdobywają też pierwsze nagrody, ostatnio główne podczas finału festiwalu o Złotą Nutkę Kubusia Puchatka pt. „Tęczowe Lato”.
Uczniowie mogą też pochwalić się nagrodami, które zdobyli w licznych konkursach plastycznych, m.in. o tematyce świątecznej, czy festiwalu piosenki ekologicznej.

Prezentacja nadesłana przez Przedszkole Zielona Dolinka:
Ochrona środowiska i świadome postępowanie na jej rzecz, to dziś pilne cele przedszkolnego wychowania proekologicznego, dlatego też w Przedszkolu Nr 6 ,,Zielona Dolinka” podejmowane są działania ekologiczne w ramach udziału przedszkola w ogólnopolskich programach ekologicznych. Realizacja programów ekologicznych ma na celu stworzenie możliwości do lepszego i wielostronnego rozwoju dzieci, osiągnięcie realnych korzyści dla środowiska naturalnego, a także umożliwianiu zdrowego życia i zrównoważonego rozwoju.

Nauczyciele Przedszkola Nr 6 w pracy z dziećmi szczególną uwagę zwracają na kształtowanie przyjaznego stosunku do przyrody poprzez liczne spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, zajęcia ekologiczne w ogrodzie przedszkolnym, tworzenie ścieżek edukacyjnych oraz realizację zadań w ramach ogólnopolskich programach proekologicznych. Nauczyciele wraz z dziećmi aktywnie uczestniczą w działaniach promujących właściwą postawę wobec środowiska tj.: akcja „Sprzątanie Świata”, jesienne porządki w ogrodzie przedszkolnym, wiosenna patrol ekologiczna „Zielonej Dolinki”. Organizowane są ekologiczne marsze ulicami miasta, podczas których mali ekolodzy skandują hasła ekologiczne z okazji Dnia Ziemi, Dnia Wody. Angażując rodziców do działań na rzecz przyrody corocznie organizujemy akcję ekologiczną akcję „Posadź roślinkę w Zielonej Dolince”. Kształtując u dzieci prawidłowe postawy ekologiczne tradycją Zielonej Dolinki stał się akcent uroczystości z okazji powitania wiosny. Pożegnanie Marzanny – zimowej panny, odbywa się w zmienionej formie. Przedszkolaki wysyłają ją w paczce daleko „za morza” – jest to akcent ekologiczny chroniący czystość rzek (nie zanieczyszczamy rzek) i czyste powietrze wokół nas (nie palimy, nie zanieczyszczamy powietrza), bo chłopcy i dziewczynki o przyrodę dbają i o jej ochronie zawsze pamiętają.

Dużą wagę nauczyciele przywiązują do organizowania uroczystości z okazji Dnia Ziemi, Dnia Wody i innych ekologicznych uroczystości o charakterze ekologicznym. Corocznie przedszkole realizuje treści ogólnopolskiego programu profilaktyki antytytoniowej „Czyste Powietrze Wokół Nas” zorganizowanym przez Stację Sanitarno Epidemiologiczną. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program ten edukuje dzieci i rodziców w kwestiach bardzo ważnych dla naszej gminy, a mianowicie: Co pali?, Co dymi? co należy robić aby chronić czyste powietrze wokół nas i jakie jest zagrożenie dla zdrowia człowieka życie w zanieczyszczonym środowisku.

Od 2011r. działa w Przedszkolu Nr 6 Klub Naszej Ziemi ,,Zielona Dolinka”. Podejmując szereg inicjatyw ekologicznych na bieżąco koordynator raportuje działania na stronie internetowej Klubów Naszej Ziemi. Kluby działają w oparciu o własne pomysły, które mają pomóc lokalnemu środowisku. Działalność Klubów wspiera Fundacja Nasza Ziemia. Nauczyciele Przedszkola Nr 6 stawiają sobie za priorytetowy cel wychowanie dzieci w duchu poszanowania dla przyrody i nauczenie ich jak należy chronić środowisko. Przedszkolaki dzięki podejmowanym działaniom wiedzą, co to jest transport ekologiczny, w jaki sposób człowiek jest odpowiedzialny za przyrodę oraz jak ważna jest segregacja śmieci dla naszego środowiska. Angażując dzieci do podejmowania różnych działań ekologicznych kształtują poczucie współodpowiedzialności za stan najbliższego środowiska. Nauczyciele rozwijają wrażliwość na zachowanie czystości w naszym otoczeniu wzbudzając u dzieci poczucie odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za przyrodę. Ważne jest, żeby już najmłodsze dzieci zwróciły uwagę na problem szkodliwych odpadów i nauczyły się jak należy z nimi postępować. Udało się uzyskać zmierzone cele poprzez przyłączenie przedszkola do Ogólnopolskiego Program Edukacyjnego „P&G Żyj, poznawaj, rozwijaj się” , który łączy edukację ekologiczną i obywatelską dzieci z działaniami na rzecz środowiska naturalnego. Jego celem było stworzenie możliwości do lepszego i wielostronnego rozwoju młodych ludzi, co jednocześnie przyczyni się do osiągnięcia realnych korzyści dla środowiska. P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się.” – program był częścią międzynarodowej kampanii firmy Procter & Gamble o nazwie „P&G Live. Jest ona poświęcona dzieciom: wspieraniu ich edukacji, a także umożliwianiu zdrowego życia i rozwoju. Treści ekologiczne z tego programu jako aktywny Klub Naszej Ziemi nauczyciele realizują każdego roku. W 2010r. roku Przedszkole przyłączyło się do zbiórki zużytych baterii z firmą Reba oraz zbierania plastikowych nakrętek typu PET jako mali wolontariusze.

W roku 2012/2013 przedszkole biorąc udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Mamo, tato wolę wodę” przeprowadzono szereg scenariuszy zajęć, co pozwoliło przejść do

etapu II konkursu. W ramach II etapu zorganizowano najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie na skalę lokalną, a mianowicie I Festiwal Piosenki Ekologicznej „Jestem eko – jestem trendy” promując nawyk codziennego picia wody wśród opoczyńskich przedszkoli. Za wykonane zadania Przedszkole otrzymało Honorowy Patronat nad Programem „Mamo, tato wolę wodę” oraz tabliczkę do oznaczenia przedszkola. I tak powstał pomysł na organizowanie w ekologicznej „Zielonej Dolince” Festiwalu Piosenki Ekologicznej „Jestem eko – jestem trendy” dla dzieci z opoczyńskich przedszkoli promujący ekologiczne postawy.

Kolejnym programem ogólnopolskim realizowanym w Przedszkolu Nr 6 od 2011r. corocznie jest program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program ten w przyjazny i atrakcyjny dla przedszkolaków sposób edukuje jak chronić naturę, by później mogły one same zadbać o świat, w którym żyjemy.

Każdy człowiek pozostawia po sobie odpady. Oszczędzanie papieru, tak samo jak wody czy energii jest najprostszym przejawem troski o środowisko. Odkładając zużytą kartkę papieru na makulaturę, zamiast do kosza, każdy może przyczynić się do ochrony środowiska i pomóc innym. Akcja "Zbieraj makulaturę, ratuj konie" jest jednym z takich działa do którego przystąpiło Przedszkole Nr 6 z Klubem „GAJA”.

W roku szkolnym 2013/2014 Przedszkole Nr 6 przystąpiło do akcji „Przedszkole w ruchu” ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie podejmowane działania „Roku Szkoły/Przedszkola w Ruchu" promowały aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia wśród dzieci uwzględniając prawidłowe postawy proekologiczne. Za zrealizowane zadania Przedszkole otrzymało tytuł Przedszkola w Ruchu.

W roku szkolnym 2012/2013, 2013, 2014 Przedszkole otrzymało możliwość uczestniczenia w innowacyjnym programie wychowania przedszkolnego Edukacja Fundamentalna w Przedszkolu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Człowiek – najlepsza inwestycja, którego ideą jest wszechstronne wspieranie rozwoju dziecka od drugiego do szóstego roku życia, ujednolicenie oddziaływań domu i przedszkola oraz uściślenie współpracy wychowawcy z rodzicami. Według tego Projektu najważniejsze umiejętności, które można rozwijać w wieku przedszkolnym, które ułatwią dziecku wejście w świat szkolny, to umiejętności matematyczno – przyrodnicze oraz przedsiębiorczość. Z 80 placówek z całej Polski Przedszkole Nr 6 znalazło się w 10 najlepszych uzyskując tym samym tytuł Lidera Zabaw Fundamentalnych w Przedszkolu oraz nagrodę rzeczową – Statuetkę Szczęścia.

Od 2012 roku uczestniczyliśmy w wielu akcjach w ramach udziału przedszkola w ogólnopolskim programie Akademia Zdrowego Przedszkolaka: Podróż do mlecznej krainy, Zdrowy przedszkolak, Zboża zjadamy, energie z nich mamy, Bezpieczny przedszkolak w

środowisku, Przedszkolak bezpieczny na wakacjach itp. Za realizację wszystkich akcji przedszkole otrzymuje Certyfikaty.

Przedszkole promując edukację ekologiczną w środowisku lokalnym wielokrotnie brało udział w Wielkim Konkursie Ekologicznym zorganizowanym przez portal internetowy dla dzieci Buliba. W 2014r. do przygotowania pracy konkursowej pomagali nam zaprzyjaźnieni z przedszkolem harcerze. Harcerze wspomagając przedszkolną edukację ekologiczną uczestniczą z przedszkolakami w wycieczkach do lasu organizując wiele zabaw ruchowych oraz wspierając przedszkolaków w wielkim sprzątaniu leśniczówki.

W ramach prowadzenia kółka ekologiczno – zdrowotnego zrealizowano Program Edukacji Zdrowotnej Przedszkolaków „Akademia Aquafresh”, który polegał na zwróceniu uwagi najmłodszych na konieczność dbania o higienę jamy ustnej i zapewnienie profilaktyki przed próchnicą. W 2014/2015 Przedszkole przyłączyło się do Pobicia Rekordu Guinessa z Akademia Aquafresh za co otrzymało Dyplomy i Podziękowania.

W 2014r. wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia jako aktywnie działający Klub Naszej Ziemi przeprowadzono kampanię Turysto! Szanuj środowisko! W związku z tym podejmując wiele inicjatyw akcji Sprzątanie Świata, Przedszkole uzyskało status lokalnego koordynatora akcji Sprzątanie Świata – Polska!

„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem przebiega tegoroczna akcja Sprzątania Świata – Polska. W ramach tegorocznej edycji kampanii należy zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wskazanie, że poza obowiązkami, mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby rozwiązać problemy takie jak np. dzikie wysypiska, czy spalanie odpadów zanieczyszczając nasze środowisko. Do realizacji tego przedsięwzięcia ekologicznego potrzebne będzie edukowanie dzieci i rodziców w działaniach podejmowanych dla czystego środowiska, np. poprzez zorganizowanie konkursu plastycznego „Nie pal śmieci o to proszą małe dzieci!”.

Sądzimy, że edukacja ekologiczna, rozpoczynająca się od przedszkolaka, który podejmuje się np. segregowania odpadów, dbania o czystość powietrza, codziennego picia wody czy też jej oszczędzania powoduje, że dobre rozwiązania i działania stają się nawykiem. Poprzez uczenie najmłodszych edukujemy również rodziców, którzy bardzo często są zachęcani właśnie przez swoje dzieci do wprowadzania w swoich domach rozwiązań ekologicznych. Dobre postawy warto zaszczepiać u dzieci jak najwcześniej. Ukazywanie im piękna przyrody i uczenie szacunku do niej z pewnością jest bezcenną inwestycją w przyszłość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto