Marta Turoboś z LUKS Sławno srebrną i brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Świata w MTB

Andrzej Wdowski
Marta Turoboś ze srebrem i brązem w AMŚw.
Marta Turoboś ze srebrem i brązem w AMŚw. Grzegorz Miedziński
Marta Turoboś, zawodniczka LKK LUKS Sławno, została srebrną i brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Świata w MTB, które rozgrywane były na Filipinach.

Najważniejsza w tym roku impreza w kolarstwie akademickim odbyła się na Filipinach w mieście Tagaytay. To turystyczna miejscowość leżąca na wyspie Luzon, około 60 km na południe od stolicy kraju Manili.

Do rywalizacji zgłosiło się ponad 130 zawodników z 17 krajów. W tropikalnym klimacie walka o medale była okupiona ogromnym wysiłkiem, ale Polacy dali radę i codziennie stawali na podium.

Ośmioosobowa reprezentacja Polski z Akademickich Mistrzostw Świata w kolarstwie przywiozła do kraju łącznie aż dziewięć medali, w tym dwa złote.

Do tego efektownego dorobku dwa swoje krążki dorzuciła Marta Turoboś, podopieczna trenera Przemysława Gierczaka, która akademicką wicemistrzynią świata została w sprincie MTB, a w cross - country wywalczyła brązowy medal. Marta jest studentką Wszechnicy Świętokrzyskiej.

Polskie medale VII AMŚ w kolarstwie:

złote: Marcin Kawalec (MTB XCE), Piotr Kurczab (MTB XCO)

srebrne: Nikol Płosaj (kryterium uliczne, 36 km), Nikol Płosaj (wyścig szosowy ze startu wspólnego, 80 km), Marta Turoboś (MTB XCE), Aleksandra Podgórska (MTB XCO), Marcin Kawalec (MTB XCO)

brązowe: Monika Brzeźna (kryterium uliczne, 36 km), Marta Turoboś (MTB XCO)