Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Henryk Herbert Jagła sprzedaje prawa autorskie do książki "Dożynki rawskie"

Anna Popłońska
Henryk Herbert Jagła sprzedaje swoje prawa autorskie
Henryk Herbert Jagła sprzedaje swoje prawa autorskie Anna Popłońska
Poeta i animator. Człowiek od dziesiątek lat związany z kulturą, czyli Henryk Herbert Jagła. Kiedy pracował w Związku Młodzieży Wiejskiej w Skierniewicach i ściśle współpracował z powiatem rawskim rozpropagował takie wydarzenia jak „Mikołaj w każdej wsi”, „Boisko w każdej wsi” czy „Święto pieczonego ziemniaka”. Pomysłów nigdy mu nie brakowało. Postanowił sprzedać swoje prawa autorskie.

Henryk H. Jagła jest pomysłodawcą dożynek, do których przygotowywał scenariusze. Dożynki miały stać się swoistym podziękowaniem za trud pracy rolnika.

– Prekursorem dożynek na ziemi polskiej wśród młodzieży był Ignacy Solarz i jego żona Zofia. Prowadzili uniwersytet ludowy w Gaci. Promowali rolnictwo korzystając z wzorów duńskich – opowiada pan Henryk.

Zorganizował m.in. centralne obchody 25-lecia Związku Młodzieży Wiejskiej w Łyszkowicach. Powołał do życia zespół Grono, który uświetnił wydarzenie. Na początku stycznia 1990 r. zrobił specjalną imprezę „90 lat z nami i wśród nas” w Baranowie Sandomierskim. Program był poświęcony osobie Adama Bienia, prawnikowi i więźniowi z Łubianki. Pan Henryk jest także założycielem zespołu Ziemia Rawska przy Zakładach Mięsnych oraz międzyzakładowego zespołu Akord.

Pierwsze dożynki w powiecie rawskim zostały zorganizowane w Cielądzu w 1999 roku.

– W kwietniu tamtego roku odbyłem pierwszą rozmowę ze starostą rawskim Józefem Matysiakiem. Mój scenariusz został zaakceptowany. W sierpniu odbyły się pierwsze dożynki w III RP. Stały się sprawcą rozwoju kultury – wspomina Henryk H. Jagła.

Przez 15 lat dożynki w powiecie rawskim odbywały się według pomysłu i scenariusza pana Henryka. Ma wszystko udokumentowane. Jest autorem wielu wierszy, piosenek oraz dożynkowych przyśpiewek. Chce uchronić swój życiowy dorobek przed intelektualnym złodziejstwem. Teraz chciałby wydać książkę „Dożynki rawskie”. Jednak sytuacja życiowa spowodowała, że musi sprzedać swoje prawa autorskie. W pierwszej kolejności liczy na zainteresowanie ze strony lokalnych samorządów, ale jest otwarty również na inne propozycje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto