Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły chcą być eko

Anna Popłońska
Uczniowie SP2 w Rawie aktywnie włączają się do projektu „Stań po zielonej stronie mocy”
Uczniowie SP2 w Rawie aktywnie włączają się do projektu „Stań po zielonej stronie mocy” Anna Popłońska
Szkoły z powiatu rawskiego chętnie biorą udział w działaniach ekologicznych. Niektóre placówki organizują zbiórki zużytych baterii lub plastikowych butelek . Część szkół angażuje się w specjalne projekty, a jeszcze inne starają się o dofinansowania. Przykładem może być Gimnazjum w Białej Rawskiej, które otrzymało 38 tysięcy złotych dotacji z WFOŚiGW w Łodzi na wyposażenie pracowni biologiczno-ekologicznej.

– Mamy teraz bardzo dobrą pracownię. Kupiliśmy tablicę interaktywną, projektor multimedialny, komputer, aparat fotograficzny, modele roślin i zwierząt, mikroskopy, atlasy i wiele innych pomocy naukowych – wymienia Marek Adamczyk, dyrektor bialskiego gimnazjum. – A Janina Pietrzak, nauczycielka biologii, dostała tytuł ekobelfra – dodaje z dumą dyrektor.
Bialska placówka od kilku lat prowadzi zbiórkę nakrętek, baterii oraz makulatury.

Dzięki dotacji z WFOŚiGW podobną ekopracownię stworzyła SP nr 1 Rawie. Sprzęt do badania czystości, wody, hałasu czy światła pomoże uczniom lepiej poznać procesy, zachodzące w przyrodzie.

– Bierzemy także udział w projekcie „Poznać, zrozumieć, pokochać przyrodę” oraz w trzech akcjach, związanych z odzyskiwaniem surowców wtórnych. Zbieramy baterie i akumulatorki, uczestniczymy w programie „Planeta bez PET-a” oraz zbieramy tonery. Szkoła otrzymuje punkty w zależności od ilości pozyskanych surowców. Później za punkty odbieramy pomoce naukowe albo sprzęt sportowy – wyjaśnia Hanna Stankiewicz, nauczycielka z SP1 w Rawie.

W podobne akcje angażują się także uczniowie z rawskiej SP4. Do specjalnie ustawionych koszy dzieci mogą wrzucać plastikowe butelki, baterie czy płyty CD. Odpady odbierają ze szkoły firmy zewnętrzne.

Jaki jest z tego zysk?

– Za oddanie zużytych baterii nie dostajemy pieniędzy. Jest to działanie ekologiczne. Nawet jeśli uda się pozyskać jakieś środki ze zbiórki surowców, to są to niewielkie pieniądze i trafiają do dyspozycji samorządu szkolnego – mówi Wiesława Rokicka, dyrektor SP4 w Rawie.

O krzewienie postaw ekologicznych dba też rawska dwójka. Placówka bierze udział w projekcie „Stań po zielonej stronie mocy”, który polega na zbieraniu tzw. elektrośmieci. Uczniowie przynoszą stare ładowarki i telefony komórkowe, baterie, płyty CD.

– Zbiórka potrwa do końca roku szkolnego. Są przewidziane nagrody pieniężne na zakup wyposażenia dla klas, które najwięcej zbiorą. Akcja cieszy się zainteresowaniem. Zebraliśmy już dziewięć tysięcy baterii i ponad tysiąc płyt – mówi Olga Zarzycka z SP 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto