Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Dożynki w Ostrówku

Daniel Sibiak
Powiatowe Dożynki tym razem zorganizowano w Ostrówku. Po mszy świętej w intencji rolników, którą odprawiono w kościele p.w. Przenajświętszej Trójcy, korowód dożynkowy udał się w stronę obiektu rekreacyjnego przy Chacie Wiejskiej, gdzie odbyła się oficjalna cześć obchodów. Gospodarze z gminy Ostrówek złożyli chleb na ręce starosty Andrzeja Stępnia, który ze sceny dziękował rolnikom za trud włożony w pracę.

- Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek – zachęcał rolników do wspólnej zabawy starosta Andrzej Stępień.

Do rolników przemawiali także obecni na dożynkach posłowie: Mieczysław Łuczak oraz Piotr Polak.

Tradycyjnie już największą popularnością cieszyła się prezentacja wieńców dożynkowych. W tym roku było ich 16. Prezentowali je przedstawiciele wszystkich gmin przemówieniach terenu powiatu wieluńskiego: Konopnica, Osjaków, Morsko, Ostrówek, Wierzchlas, Czarnożyły, Pątnów, Skomlin, Biała oraz poszczególnych sołectw i ościennych miejscowości(Masłowice gmina Wieluń).

- Sam pomysł przygotowania wieńca zrodził się w momencie, gdy otrzymaliśmy zaproszenie na Dożynki Powiatowe. Pracownicy urzędu w ciągu dwóch dni przygotowali wizualizację wieńca w kształcie serca, a przez kolejne cztery był pleciony. Musieliśmy znaleźć pracownika, który skosi zboże do wieńca kosą, a nie kombajnem, dzięki czemu dziś mamy tak piękny wieniec, który prezentował oczywiście zespół „Nadwarcianki”- wizytówka naszej gminy – mówi Anna Glapa, sekretarz gminy Konopnica.

W gminie Morsko przygotowanie wieńca zajęło dwa dni.

- Mamy już wprawę w robieniu wieńców, bo przygotowujemy je co roku. Najważniejsze, żeby wieniec był naturalny, a nie sztuczny – mówią panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrsku.

Jak tegoroczne żniwa oceniają rolnicy powiedzieli nam właściciele największych gospodarstw na terenie gminy Ostrówek.

- Pomimo, że zima była sroga i wymarzły zboża, zbiory były lepsze pod względem ilościowym i jakościowym – mówią Alicja Skibińska i Wiesław Olszewski.

Niestety coraz częściej z pracy w rolnictwie, z powodu wielkiego trudu, jaki się z tym wiąże rezygnują młodzi ludzi, co podkreślano także podczas mszy. Jakie są tego powody mówią gospodarze.

- Trzeba wstawać rano wcześnie. Wszystko musi być dopracowane na czas, nie liczy się godzin. Jak jest pora żniw pracujemy od świtu do nocy Jest trudno, ale wiążemy koniec z końcem. Tak trzeba gospodarować, aby to gospodarstwo na siebie zarobiło. Pracuje na to cała rodzina.

Ryszard Turek, wójt gminy Ostrówek cieszy się, że dopisali mieszkańcy, przedstawiciele poszczególnych gmin oraz samorządowcy.

- Jesteśmy zadowoleni i szczęśliwi, bo podsumowanie święta plonów, którego w tym roku jesteśmy gospodarzami się udało. Są wystawy, grupy wieńcowe, sztandary – cieszy się wójt Ryszard Turek.

Podczas święta gmina miała okazję pochwalić się obiektem rekreacyjnym i Chatą Wiejską, którą wybudowano dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Myślę, że odbędzie się tu jeszcze sporo imprez. Niedawno zorganizowaliśmy tu plener malarski oraz sportowe rozgrywki przy okazji Euro 2012 – dodaje wójt, który zachęca jednocześnie do odwiedzin Ostrówka.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto