18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowej kwatery na składowisku odpadów w Pukininie [ZDJĘCIA]

Anna Popłońska
Otwarcie kwatery na składowisku odpadów w Pukininie
Otwarcie kwatery na składowisku odpadów w Pukininie Anna Popłońska
Składowisko odpadów w Pukininie pod Rawą Mazowiecką powiększyło się o kolejną kwaterę. Wybudowanie kwatery składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną pochłonęło 5 mln złotych i trwało pięć miesięcy.

3,5 mln złotych pochodziło z pożyczki, zaciągniętej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Kwatera ma 170 tys. metrów sześc. pojemności i powinna wystarczyć na najbliższych 13-15 lat.

Zakład Gospodarki Odpadami ma przyznany status RIPOK, czyli jest regionalną instalacją przetwarzania odpadów komunalnych.

– W środkowej Polsce są tylko dwie takie instalacje. Nasz region obejmuje powiaty: rawski, skierniewicki, tomaszowski, opoczyński, piotrkowski i radomszczański. Druga taka instalacja jest w Radomsku – chwali się Włodzimierz Misztal, prezes spółki ZGO Aquarium w Rawie Mazowieckiej.

Boki kwatery są zbudowane z naturalnej bariery. Ułożona jest sztuczna warstwa z bentonitu, która jest pokryta folią teksturowaną i folią o grubości dwóch milimetrów, zgrzewaną podwójnym zgrzewem. Następnie na to została położona geowłóknina o 5-milimetrowej grubości. Później są dwie instalacje – odciekowa i odbierająca gaz. Instalacja odciekowa zakończona jest czyszczarkami.

Burmistrz Rawy Mazowieckiej zaznaczył, że jest to kolejny etap rozbudowy zakładu w Pukininie. Kolejny, ale na pewno nie ostatni. Trwają przygotowania do wybudowania kompostowni, która może pochłonąć 10 mln złotych. Powstanie częściowo przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Łodzi. Szacuje się, że będzie gotowa we wrześniu przyszłego roku.

– Następne zadanie, do którego się przygotowujemy, to odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców naszego miasta oraz regionu. Będziemy w stanie obsługiwać 120 tysięcy mieszkańców. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować – dodał Eugeniusz Góraj, burmistrz Rawy.

Na składowisku odpadów pracuje 50 osób. Zakład zarabia też na sprzedaży posegregowanych odpadów. W skali miesiąca jest to około 60 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto