Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od graffiti do street artu - regionalny projekt ŁDK

Redakcja
Od graffiti do street artu – Łódzki Dom Kultury realizuje kolejny projekt w województwie

Łódzki Dom Kultury zakończył I część projektu „Street art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa”. Przed nami II etap , który poświęcony będzie działaniom artystycznym w przestrzeni miejskiej. Animatorzy kultury w każdym z 10 miast województwa łódzkiego (Bełchatów, Opoczno, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Wieluń, Piotrków Trybunalski, Kutno, Radomsko, Zgierz) wejdą w tkankę miejską, w której zrealizują wcześniej przygotowany projekt street artu.

Jako liderzy swoich społeczności lokalnych przygotują harmonogram pracy, według którego będą realizować projekt. Mają za zadanie zaangażować do pracy dzieci, młodzież oraz seniorów. Początek międzypokoleniowej współpracy miał miejsce w czasie warsztatów praktycznych, gdzie do grup animatorów dołączali zarówno najmłodsi jak i seniorzy. Pokazuje to, że sztuka ulicy wciąga każdego. Tematyka projektu będzie uwzględniała ważne aspekty społeczno - kulturalne danego obszaru, z uwzględnieniem tradycji regionalnej. Wykonane prace staną do konkursu, którego wyniki zostaną ogłoszone podczas wielkiego finału w Łodzi. Będzie to też okazja do wspólnych działań animatorów i artystów w łódzkiej przestrzeni miejskiej. Wiele grup biorących udział w warsztatach pierwszego etapu w zakresie street artu, ma już skonkretyzowane zadania. Przykładem mogą być animatorzy kultury z Opoczna, którzy zachęceni wykładem Jacka Czekańskiego zamierzają umieścić w Opocznie „Mozaikę”, wzorując się na dziele Andrzeja Miastkowskiego. Graffiti i sztuka ulicy przestają powoli być domeną chuliganów, a zaczynają być częścią sztuki.

„Street art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa”– to projekt Łódzkiego Domu Kultury, którego ideą jest edukacja animatorów kultury z województwa łódzkiego w zakresie działań artystycznych z wykorzystaniem sztuki street artu. Po czterech edycjach projektu „Graffiti – sztuka miasta” przyszedł czas na upowszechnianie street artu wśród edukatorów, którzy otrzymają odpowiednie narzędzia do pracy z lokalną społecznością, zainteresowaną uzewnętrznieniem swojego potencjału twórczego w formie sztuki ulicznej. Celem projektu jest jednocześnie ukazanie sztuki ulicy jako atrakcyjnej, niewspółmiernej z wandalizmem niszczącym estetykę miasta.

Uczestnicy warsztatów poznają historię street artu, w tym graffiti, oraz najważniejsze techniki artystyczne wykorzystywane przy malowaniu murali. Aby w pełni poznać charakter tego rodzaju sztuki, uczą się malować farbą w aerozolu, wykonają szablony i odbiją je na płytach. Istotnym elementem warsztatów jest wsparcie animatorów przez profesjonalistów od lat działających w przestrzeni miejskiej. Zadanie to idealnie wpisuje się w działalność Regionalnej Akademii Kadr Kultury, która w Łódzkim Domu Kultury od kilku lat z powodzeniem zajmuje się edukacją kulturalną.

Partnerami w projekcie są: Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Kutnowski Dom Kultury, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Młodzieżowy Dom Kultury w Sieradzu, Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach, Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim, Wieluński Dom Kultury, Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli i Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto