Lata liczone unijnymi projektami

Artykuł sponsorowany
1 maja minie 10 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej. To lata liczone m.in. unijnymi projektami, które z jednej strony zaowocowały inwestycjami, z drugiej strony – podnoszeniem kwalifikacji, poszerzaniem wiedzy, zdobywaniem nowych umiejętności.

Patrząc wstecz, na całe minione 10-lecie, nie sposób nie docenić roli funduszy europejskich w rozwoju województwa łódzkiego już w latach 2004 – 2006. Polska mogła liczyć wtedy na prawie 13 miliardów euro wspólnotowej pomocy, a jednym z instrumentów służących zarządzaniu tymi środkami był Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Na jego realizację przeznaczono łącznie 2,96 miliarda euro z funduszy unijnych. W województwie łódzkim zrealizowano wówczas m.in. projekty: „Modernizacja i adaptacja XIX-wiecznego budynku pofabrycznego dla Muzeum Sztuki w Łodzi” czy „Modernizacja budynku głównego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi”. Już wówczas – podobnie jak obecnie – polską gminą, która najbardziej aktywnie realizowała projekty z funduszy regionalnych był Uniejów.

Fabryka Inżynierów XXI wieku Politechniki Łódzkiej, kompleks termalny w Uniejowie, rozbudowa łódzkiego Technoparku oraz Atlas Arena, do której ściągają wielbiciele dobrej muzyki i innych widowisk z całego kraju - to w ocenie marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia jedne z najbardziej udanych unijnych projektów, które w ostatnich latach zrealizowano w województwie. Znaczenie kompleksu termalnego doceniła także wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, stwierdzając podczas niedawnego spotkania z samorządowcami w Kielcach, że „dobrym przykładem inwestycji, która napędziła rynek lokalny, jest Uniejów”. Wcześniej minister Bieńkowska doceniła rolę Fabryki Inżynierów XXI wieku PŁ, uczestnicząc - wraz z premierem Donaldem Tuskiem - w jej otwarciu.

Z podsumowania wykonania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 wynika, że w jego ramach w Łódzkiem zainwestowano ponad miliard euro. W ten sposób nasze województwo jest drugim - po woj. opolskim - regionem, jeśli chodzi o wielkość kontraktacji. Prawie 1,1 miliarda złotych zainwestowano w transport, około pół miliarda złotych wzmocniło placówki zdrowia, edukację i instytucje kultury. Niebagatelną kwotę 420 milionów złotych przekazano na rewitalizację.

Pieniądze zainwestowane w budowę lub modernizację dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich widać nie tyle na każdym kroku, co na każdym kilometrze. Są odnawiane i budowane nowe szlaki kolejowe. Samorząd inwestuje w pociągi i tworzenie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowe szkoły, boiska sportowe, baseny, sale dydaktyczne, akademiki, laboratoria i pracownie badawcze w szkołach wyższych – to kolejne przykłady wykorzystania unijnych funduszy. Wyremontowano także liczne placówki kulturalne oraz zrewitalizowano wiele zabytkowych obiektów.
W latach 2007-2013 województwo łódzkie otrzymało ponad 1,1 miliarda euro w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa łódzkiego, ale także 542 miliony euro w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Dodatkowo, jeszcze w trakcie realizacji tych programów, samorząd województwa za sprawne wdrażanie funduszy unijnych otrzymywał dodatkowo pieniądze.

Czym rozpocznie się kolejna „unijna siedmiolatka”? Z 82,5 mld euro, jakie trafią do Polski na realizację polityki spójności, 76,8 mld euro zostanie rozdzielona pomiędzy programy operacyjne. 45,62 mld euro trafi do sześciu programów zarządzanych centralnie (takich jak np. Infrastruktura i Środowisko - 27,5 mld euro), zaś 31,24 mld euro zostanie rozdzielone między województwa. Łódzkie w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzyma 2,25 mld euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto