18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Generator Kultury z Białej Rawskiej nagrywa film o oddziale AK "Dzik" [ZDJĘCIA]

Anna Popłońska
Plan filmowy "Żołnierzy wyklętych"
Plan filmowy "Żołnierzy wyklętych" Anna Popłońska
„Dzik” to tytuł filmu kręconego przez Fundację Generator Kultury z Białej Rawskiej. Premiera filmu odbędzie się 26 listopada przyszłego roku, w rocznicę zagłady Oddziału Leśnego Armii Krajowej „Dzik”. Oddział rozbito i zgładzono w Szwejkach Wielkich.

W listopadzie przyszłego roku minie 70 lat od zagłady Oddziału Leśnego Armii Krajowej „Dzik”. Żołnierze stacjonowali w powiecie rawskim w okolicach Białej Rawskiej. Ich działania były nieocenione. AK-owcy brali udział m.in. w rozbiciu oddziału Wermahtu we wsi Rosławowice, ataku na niemiecki transport czy rozbrojeniu niemieckiego oddziału w Sadkowicach. Nic więc dziwnego, że Niemcy postanowili za wszelką cenę zlikwidować oddział „Dzik”.

Wojska niemieckie na trop partyzantów wpadły w drugiej połowie listopada. Okrążyły gospodarstwo Jana Biedrzyckiego, gdzie schronili się AK-owcy, a potem wszystkich wymordowały. Miejsce nierównej bitwy upamiętnia pomnik, pod którym co roku składane są kwiaty.
O oddziale „Dzik” postanowił przypomnieć też Generator Kultury z Białej Rawskiej. Fundacja zakończyła pierwszy etap kręcenia zdjęć do filmu fabularnego „Żołnierze wolności”. Scenariusz oparty jest na autentycznych wydarzeniach, a film będzie rekonstrukcją działań wojennych „Dzika” na terenie powiatu rawskiego.

Sceny nagrywano w Julianowie Lesiewskim, Marchatach oraz Podsędkowicach, a w rolę AK-owców wcielili się członkowie m.in. Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Batalion Tomaszów i Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRH Wolf z Warszawy.

Reżyserem i producentem filmu jest Łukasz Chojecki, prezes Fundacji Generator Kultury. – Kostiumy, scenografia i wszystkie detale były bardzo starannie dopracowane. Produkcja się udała – cieszy się Łukasz Chojecki.

Na realizację pierwszego etapu filmu udało się zgromadzić 50 tys. zł. Fundusze przekazała gmina Sadkowice i Biała Rawska oraz Samorządowe Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Rawskiej. Pieniądze przeznaczono m.in. na pirotechnikę, technikę oświetleniową i dźwiękową, transport, logistykę czy wyżywienie i noclegi. Większość ekipy pracowała społecznie.

W połowie grudnia na stronie generatorkultury.eu będzie można obejrzeć zwiastun filmu oraz materiały promocyjne. Chodzi zarówno o zainteresowanie powstającym filmem, jak i o zdobycie sponsorów. Aby nagrać kolejne sceny potrzebne jest 80 tys. zł. Drugi etap kręcenia filmu planowany jest w marcu przyszłego roku. Wiele jednak zależy od finansów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto