Sławomir Kucharski naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie

Naczelnik Sławomir Kucharski przypomina, aby wpisać też NIP lub PESEL na pierwszej stronie deklaracji (© Anna Popłońska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Każda osoba, która uzyskała w mijającym roku obrachunkowym dochód, do końca kwietnia powinna się rozliczyć z Urzędem Skarbowym składając odpowiednią deklarację. PIT-y można złożyć w formie papierowej lub przesłać drogą elektroniczną, która nie wymaga oczekiwania „przy okienku”.

Zeznania podatkowe mają swoje oznaczenia. W zależności od rodzaju dochodu, musimy wypełnić odpowiedni dokument.

Na przykład, przy uzyskaniu przychodu z najmu nieruchomości wypełniamy PIT-28.
Rozliczając się ze stosunku pracy wybieramy PIT-37. Przy działalności gospodarczej należy skorzystać z PIT-36 lub PIT-36L. Jeśli ktoś sprzedał akcje, wypełnia PIT-38. W przypadku sprzedaży nieruchomości należy uzupełnić PIT-39.

Jeśli się pomylimy w rozliczeniu lub nie uwzględnimy wszystkich dochodów, to należy wykonać korektę z uzasadnieniem przyczyn jej złożenia.

Podatnicy w ubiegłym roku najczęściej korzystali z trzech ulg: internetowej, prorodzinnej i rehabilitacyjnej. Przy uldze internetowej należy pamiętać, że jeśli korzystaliśmy z niej w ciągu ostatnich dwóch lat, to teraz już nie możemy jej odliczyć – mówi Sławomir Kucharski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie.

Każdy rozliczając się z fiskusem, może przekazać jeden procent na rzecz dowolnie wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Wystarczy wpisać numer KRS. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze trafią do Skarbu Państwa. Nie zapomnijmy podpisać deklaracji.

W ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji otrzymamy zwrot podatku. Na wpłacenie dopłaty podatku mamy czas do końca kwietnia.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Nana (gość)

Nie będę kłamał, że nigdy nie korzystałem z pomocy księgowej, ale ostatnio nie mam nawet czasu by podrzucić jej swój pit. W przerwie w pracy postanowiłem więc poszukać programu, który pomógłby mi się darmowo rozliczyć. Znalazłem się na stronie Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom- stąd pobrałem program do rozliczeń, a także dowiedziałem się jak przekazać im swój 1% podatku. Dlaczego się na nich zdecydowałem- to proste, posiadali wiarygodną działalność jako OPP od kilku lat.