Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okradli 79-letnią mieszkankę powiatu rawskiego metodą na wnuczka. Wyłudzili 33 tysiące złotych

ap
Naciągacze nadal żerują na seniorach stosując tzw. metodę na wnuczka. Oszuści próbowali najpierw wyłudzić pieniądze od 81-letniego rawianina, ale ten nie dał się podpuścić. Ich kolejną ofiarą była 79-letnia mieszkanka powiatu rawskiego. Seniorka przekazała oszustom 33 tysiące złotych.

W czwartek (9 stycznia) dyżurny rawskiej policji został powiadomiony że ok. godz. 12.40 nieznana osoba zadzwoniła do 81-letniego mieszkańca Rawy i podała, że syn miał wypadek samochodowy. W związku z tym potrzebuje 31 tys. zł na „ załatwienie sprawy”. Mężczyzna jednak nie dał się oszukać.

Tego samego dnia ok. godz. 16 dyżurny otrzymał kolejne zgłoszenie. Tym razem od kobiety, która powiadomiła, że między godz. 13 a14 zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta i powiadomił, że syn miał wypadek samochodowy. W tym przypadku również potrzebne były pieniądze na „załatwienie sprawy i uniknięcie więzienia”.

Po odbiór gotówki – 33 tys. zł – zgłosił się młody mężczyzna.
Kobieta zorientował się, że została oszukana, dopiero kiedy do domu przyszła jej córka i razem zadzwoniły do syna, który, jak się okazało, nie miał żadnego wypadku.

Rawska policja apeluje i ostrzega
Dobre serce, łatwowierność, naiwność starszych ludzi coraz częściej wykorzystują pozbawieni skrupułów oszuści. Mechanizm okradania metodą "na wnuczka" jest w większości przypadków taki sam. Zazwyczaj ktoś telefonuje do wybranej ofiary (oszuści często korzystają z książki telefonicznej) i przedstawia się jako dawno niewidziany wnuczek, wnuczka, siostrzenica czy daleki kuzyn, czasem policjant. Jednocześnie tak kieruje rozmową, że ofiara sama podaje imię członka rodziny oraz bezwiednie przekazuje różne drobne informacje związane z rodziną. Także zmieniony głos rozmówcy nie wzbudza podejrzeń, gdyż ten najczęściej właśnie przechodzi chorobę gardła lub ma kłopoty z jakością telefonu, z którego dzwoni.

Częstym pretekstem do wyłudzenia gotówki od starszej, samotnej osoby jest uczestniczenie w wypadku drogowym, gdzie pilnie trzeba zapłacić grzywnę żeby uniknąć więzienia lub odszkodowanie. Innym razem trafia się "znakomita okazja" dokonania jakiejś transakcji, np. kupna samochodu, wpłacenia zaliczki na mieszkanie. Pożyczkę starsze osoby mają przesłać na wskazane konto lub zgłasza się po nie znajomy fikcyjnego wnuczka.

Kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze na pewno należy być ostrożnym i zawsze potwierdzać taką "prośbę o pomoc" sprawdzając np. u pozostałych członków rodziny, do których mamy numer, telefonu, czy dzwoniący jest tym, za kogo się podaje. Za każdym razem, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy zadzwonić na policję pod nr tel.: 997 lub 112, pod którymi zawsze uzyskamy pomoc. Nie działajmy w pośpiechu i odłóżmy termin udzielenia pożyczki do czasu potwierdzenia prawdziwości informacji przekazanych przez osobę potrzebującą pomocy finansowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto